Nakłady na ICT w polskich firmach - raport GUS

GUS opublikował raport "Społeczeństwo informacyjne w Polsce", w którym prezentuje m.in. dane na temat nakładów finansowych na informatykę w polskich firmach w 2009 r. Z raportu wynika, że mimo kryzysu gospodarczego większość dużych firm w Polsce kupowała sprzęt IT i usługi telekomunikacyjne. Niewiele firm korzystało natomiast z alternatywnych form pozyskiwania sprzętu IT tj. leasing czy wynajem.

Zastój w wydatkach na sprzęt IT widać było w 2009 r. szczególnie w sektorze MSP. W 2009 r. tylko 20 proc. małych firm kupiło w 2009 r. sprzęt, niecałe 10 proc. sprzęt telekomunikacyjny, a ok. 5 proc. sprzęt elektroniki użytkowej. Nieco lepiej było w sektorze firm średnich. Prawie 50 proc. średnich firm kupiło w 2009 r. sprzęt IT, ok. 20 proc. zakupiło sprzęt telekomunikacyjny, a ok. 15 proc. sprzęt elektroniki użytkowej. Największe zakupy robiły oczywiście duże firmy. Mimo kryzysu, aż ponad 70 proc. firm kupiło sprzęt IT, ok. 45 proc. sprzęt telekomunikacyjny, a prawie 30 proc. sprzęt elektroniki użytkowej.

Nakłady na ICT w polskich firmach - raport GUS

Zasada - mały kupuje mniej nie działa natomiast w przypadku usług telekomunikacyjnych. Tu inwestycje są tak samo duże bez względu na wielkość przedsiębiorstwa. "Widzimy, iż klasa wielkości nie ma tu znaczenia - 90% przedsiębiorstw małych i ponad 90% średnich i dużych korzysta z telefonu stacjonarnego, komórkowego lub połączeń przez Internet" - czytamy w raporcie GUS.

Zobacz również:

  • 10 błędów, które mogą zablokować innowacje IT
  • 5 kluczowych błędów popełnianych przez liderów IT na spotkaniach zarządu
Nakłady na ICT w polskich firmach - raport GUS

Najczęściej wydatki na sprzęt i usługi ICT ponosiły w 2009 r. firmy z sektora finansowego i ubezpieczeniowego. W rankingu niedaleko za nimi są energociepłownie i media. Najmniejsze wydatki na sprzęt poniosły natomiast firmy z sektora "zakwaterowanie i wyżywienie", budownictwo i przetwórstwo przemysłowe. Jednocześnie warto zauważyć, że bardzo niewiele polskich firm korzystało z alternatywnych form pozyskiwania sprzętu ICT. W skali kraju jedynie 1,2 proc. firm korzystało z leasingu operacyjnego, 04, proc. firm z leasingu finansowego, a 1,0 proc. z wynajmu urządzeń.

Nakłady na ICT w polskich firmach - raport GUS

Jeśli oprogramowanie to gotowe. Przedsiębiorstwa w Polsce ponad dwudziestokrotnie częściej zakupywały gotowe pakiety oprogramowania (17%), niż wytwarzały je na własne potrzeby (1%). Rzadziej zakupywano też oprogramowanie dostosowane do potrzeb klienta czyli zindywidualizowane (5%). GUS zbadał też ile firmy wydały w 2009 r. na sprzęt. W sprzęt informatyczny zainwestowały one 2163 mln zł, w sprzęt telekomunikacyjny 2652 mln zł, a najmniej, bo 968 mln zł w sprzęt elektroniki użytkowej i usługi związane z produkcją sprzętu.

Nakłady na ICT w polskich firmach - raport GUS

Największe wydatki poniosły firmy zajmujące się informacją i komunikacją - łącznie prawie trzy miliardy złotych. Na kolejnych pozycjach znalazły się firmy z branży zajmującej się działalnością finansową i ubezpieczeniową (łączne wydatki 967 mln) oraz handlem i naprawami (łączne wydatki 994 mln). O ile pod względem ilości przedsiębiorstw korzystających z usług telekomunikacyjnych brak było zróżnicowania ze względu na klasę wielkości przedsiębiorstwa o tyle przypatrując się wydatkom, widzimy iż najwyższe ponoszone były przez przedsiębiorstwa duże i stanowiły 56% całości wydatków krajowych.

Jutro i pojutrze (26-27 stycznia) opiszemy badania Głównego Urzędu Statystycznego obejmującego polskie przedsiębiorstwa w zakresie:

Pełna wersja raportu GUS o wykorzystaniu IT w firmach i gospodarstwach domowych

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200