Najwyższy czas na sklep z aplikacjami dla Windows

Jeżeli wraz z Windows 8 Microsoft wprowadzi sklep z aplikacjami, świat oprogramowania dla tej platformy czekają duże zmiany. Dziś bowiem dużo łatwiej rozbudowywać tablet z iOS lub Androidem niż domowy komputer PC.

Koncepcja sklepu z aplikacjami na dobre zadomowiła się w świecie urządzeń mobilnych, przede wszystkim smartfonów i od niedawna tabletów. Wiele firm chce powtórzyć sukces Apple i jego App Store. Sklepy z aplikacjami, będące nową formą dystrybucji oprogramowania obejmująca zarówno płatne jak i bezpłatne programy, uruchomili wszyscy liczący się dostawcy mobilnych platform i/lub mobilnych urządzeń - Google (Android Market), Microsoft (dla Windows Phone 7), Blackberry, Nokia, Samsung, HP (dla WebOS, choć firma właśnie zmieniła plany). Idąc za ciosem, firma z Cuppertino przeniosła ideę app store do stacjonarnych i przenośnych komputerów Mac. OS X Mac App Store został uruchomiony w czerwcu br.

Branża IT spekuluje od pewnego czasu, że podobny ruch wykona Microsoft wraz z nową wersją systemu operacyjnego - Windows 8, planowanego na rok 2012. Firma nie potwierdziła tego oficjalnie, ale pierwsze informacje o kolejnym wydaniu Windows skłaniają do takich wniosków.

Zobacz również:

  • Błąd w AppGallery pozwala pobierać płatne aplikacje za darmo

Między innymi, Steven Sinofsky odpowiedzialny w Microsofcie za Windows i Windows Live opublikował niedawno na oficjalnym blogu firmy poświęconym nowej wersji systemu (Building Windows 8), listę zespołów programistów, którzy pracują nad Windows 8. Jedna z nich nazywa się "App Store". Inna wskazówka to zrzuty ekranu z interfejsu "ósemki", na którym widnieje 'kafelek' (tile) z napisem Store. Kafelkowy interfejs pojawił się już wcześniej w Windows Phone 7. W tym przypadku nie jest jasne, czy był to link do szykowanego sklepu z programami, czy tez link do Microsoft Store - internetowego sklepu firmy z komputerami, oprogramowaniem, grami i telefonami.

Najwyższy czas na sklep z aplikacjami dla Windows

Kafelek "Store"

Wcześniej na jednym z chińskich blogów pojawiły się zrzuty ekranu prezentujące (jakoby) sklep wbudowany w Windows Explorer, obok skrótów do dokumentów, obrazów i innych, zamiast osobnej aplikacji jak w przypadku Apple.

Najwyższy czas na sklep z aplikacjami dla Windows

Sklep w Windows Explorer (za: CNBeta.com)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200