Najwyższy czas na Ethernet 10 Gb/s

W sieciach iSCSI klient to inicjator iSCSI (initiator), a serwer - cel iSCSI (target). Inicjator iSCSI oraz cel iSCSI może być rozwiązaniem sprzętowym albo programistycznym. Technologia iSCSI może z powodzeniem obsługiwać w małych i średnich firmach aplikacje replikujące dane czy wykonujące kopie zapasowe danych oraz odzyskujące je w razie wystąpienia awarii.

Do rozwoju iSCSI (tak jak i innych technologii sieciowych over Ethernet, w których pamięci masowe są obsługiwane przez Ethernet) przyczyniło się ratyfikowanie przez IEEE standardów CEE (a przede wszystkim Data Center Bridging), dzięki którym Ethernet zaczął pracować równie niezawodnie jak połączenia Fibre Channel.

Co lepsze

Trwają dyskusje, jaka konwergentna technologia wykorzystująca połączenia Ethernet będzie w przyszłości dominować w centrach danych: iSCSI, FCoE czy FCoIP. Odpowiedź nie jest prosta, bowiem każda z tych technologii ma swoje wady i zalety, i każda będzie zawsze obsługiwać lepiej określony rodzaj aplikacji. Wynika to chociażby z faktu, że technologie iSCSI i FCoE nie przetwarzają danych w warstwie TCP/IP, podczas gdy FCoIP korzysta z usług tej warstwy.

Jeszcze kilka lat temu wydawało się, że połączenia FCoE i iSCSI są tu zdecydowanym faworytem. Badania wykazują, że technologia FCoE jest częściej wdrażana przez duże firmy. Mniejsze decydują się raczej na iSCSC z prostego powodu - jest to po prostu tańsza technologia. Sieci iSCSI mogą być w takich firmach używane do replikowania danych czy wykonywania backupów i odzyskiwania danych w przypadku wystąpienia awarii systemu IT.

Ostatnio do rywalizacji włączyła się śmielej technologia FCoIP, bardzo przydatna w przypadku aplikacji przesyłających dane na duże odległości. A takimi aplikacjami są przecież aplikacje chmurowe, rozwijające się obecnie tak dynamicznie, jak żaden inny rodzaj oprogramowania.


TOP 200