Najwyższe wynagrodzenia w IT i telekomach

Jak wynika z badania firmy Antal International, wynagrodzenia polskich specjalistów i menedżerów są bardzo zróżnicowane, a na najlepsze zarobki można liczyć w sektorze IT i telekomunikacji.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć pracownicy w branży IT i telekomunikacyjnej, na stanowiskach technicznych i sprzedażowych. Przeciętna płaca w tej branży to 12 tys. zł brutto miesięcznie. Np. specjalista Java Developer zarabia 11 tys. zł miesięcznie brutto, a Business Developer Manager w dużej, warszawskiej firmie IT otrzymuje wynagrodzenie miesięczne w wysokości 39 000 PLN brutto. Wyższe zarobki można uzyskać dzięki posiadaniu specjalistycznych certyfikatów, na przykład dotyczących zarządzania projektami (PMI, PRINCE2) czy produktowych IBM-u, Microsoftu czy Cisco. "Wysoko wyspecjalizowani pracownicy w działach IT niejednokrotnie posiadają unikalną wiedzę i kompetencje - takich specjalistów jest na rynku zaledwie kilkunastu" - komentuje Artur Skiba, dyrektor zarządzający Antal International i wiceprezes Stowarzyszenia Agencji Zatrudnienia.

Na wysokie zarobki i wybór ofert pracy mogą liczyć inżynierowie. Średnia pensja miesięczna w tej grupie zawodowej wynosi 11 tys. zł brutto. W projektach prowadzonych przez konsultantów Antal International najwyższe wynagrodzenia inżynierów na stanowiskach takich jak Supply Engineer, Quality Engineer czy Process Engineer z wąską specjalizacją sięgały 10 000 PLN brutto miesięcznie.

Zobacz również:

Kolejną dobrze zarabiającą grupą zawodową są specjaliści i menedżerowie w dziedzinie sprzedaży i marketingu - średnia ich zarobków to ponad 10 tys. zł. brutto miesięcznie.

"Rośnie świadomość wśród pracodawców, że niejednokrotnie działanie skutecznego menedżera przekłada się na efektywność całej organizacji. Dlatego coraz częściej wynagrodzenia dla menedżerów nie tylko mogących się pochwalić wynikami, ale także stylem zarządzania dopasowanym do kultury organizacyjnej firmy i odnajdujących się w zespole, są bardzo wysokie i stale rosną. Dobry menedżer jest kluczowy dla sukcesu firmy" - podkreśla Artur Skiba.

W branży finansowej widoczna jest duża rozpiętość wynagrodzeń. Księgowy w firmie zarabia średnio 4 tys. zł. brutto miesięcznie, samodzielny księgowy - 5 - 8 tys. zł brutto, a kontroler finansowy 8-10 tys. brutto. Najwyższe wynagrodzenia otrzymują w tej branży główni księgowi (ok. 12 tys. zł brutto miesięcznie) oraz dyrektorzy finansowi (ok. 20 tys. zł. brutto miesięcznie).

Na wysokość wynagrodzenia wpływa też fakt posiadania certyfikatów takich jak: ACCA, CIMA, CIA, CFA, PRM. Najbardziej atrakcyjne wynagrodzenie otrzymuje się w dużych ośrodkach przemysłowych w takich branżach jak FMCG, nieruchomości, przemysł motoryzacyjny czy farmaceutyczny. Stawki

w przypadku centrów finansowo-księgowych są zazwyczaj niższe niż średnia rynkowa.

Do najbardziej wyrównanych należą wynagrodzenia prawników - średnia w tym zawodzie to ok. 7,5 tys. zł brutto miesięcznie.

Specjaliści w dziedzinie zarządzania zasobami ludzkimi zarabiają średnio 6,5 tys. zł brutto miesięcznie, ale widoczne są tu duże różnice w zależności od stanowiska. HR menedżer może zarabiać ok. 14 tys. zł brutto miesięcznie, zaś specjalista ds. personalnych - 5 tys. zł.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200