Największy sekret IBM

Rozmowa z Frankiem Soltisem, inżynierem w IBM, twórcą systemów AS/400.

Rozmowa z Frankiem Soltisem, inżynierem w IBM, twórcą systemów AS/400.

Za dominujące platformy Internetu uważa się Solaris, Linux i Windows 2000. AS/400 ma natomiast silną pozycję w tradycyjnych przedsiębiorstwach produkcyjnych. Jaka będzie rola AS/400, gdy przedsiębiorstwa postawią na e-biznes?

Największy wzrost obserwuje się w dziedzinie aplikacji biznes-biznes. Do obsługi takiego ruchu potrzebne są serwery zdolne do wykonywania dużej liczby transakcji. A to właśnie główna rola AS/400 - nie obsługa WWW, ale obsługa transakcji. IBM oferuje dwie platformy o takich właściwościach - mainframe i AS/400. Uważam, że lepiej do tego celu nadaje się platforma AS/400, gdyż jest znacznie tańsza i nie wymaga licznej obsługi. Z tego powodu wprowadziliśmy duże systemy AS/400 o wysokiej skalowalności.

Jaki jest największy system AS/400?

AS/400 model 840 to największy system symetrycznego przetwarzania (SMP), jaki kiedykolwiek stworzono. Większy niż mainframe czy jakikolwiek system unixowy. Ma moc ok. 2200 MIPS, mierzonych jednostką stosowaną w mainframe.

Wiele osób uważa, że AS/400 to system typu klient/serwer. Jaki jest odbiór tego komputera przez klientów?

Istotnie, ta kwestia jest kłopotliwa. Nadal większość naszych dochodów pochodzi od tradycyjnych klientów, którzy modernizują platformy. Problem polega na tym, że AS/400 jest największym sekretem IBM. Choć jest znany wśród specjalistów, to przeciętni ludzie na ogół nic o tym komputerze nie wiedzą.

Czy AS/400 może konkurować z systemami unixowymi?

Nasz 24-procesorowy AS/400 przewyższa 64-procesorowy system Suna. Zapowiadamy już system 32-procesorowy, które zapewne będzie miał jeszcze lepsze wyniki. Moim zdaniem architektura systemu SMP skaluje się znacznie lepiej niż klaster. W klastrze trzeba dostosowywać aplikację, dzieląc ją na części, obsługiwać wiele kopii systemu operacyjnego. Nawet w sprzęcie NUMA trzeba dzielić aplikację. Z SMP nie trzeba tego robić. Największymi systemami SMP będą więc nadal AS/400.

Jaka jest przyszłość AS/400?

IBM sporo inwestuje w technologie półprzewodnikowe. Pozwala to na konsolidację w ramach różnych linii produktów IBM. Od kilku lat zmierzamy do integracji technologii wykorzystywanych w AS/400 i biznesowej linii serwerów RS/6000. Część RS/6000 do zastosowań naukowych działa na innych procesorach.

Niedawno podjęliśmy jednak decyzję, że również naukowa linia komputerów RS/6000 zostanie objęta procesem konsolidacji. Nastąpi to w ciągu półtora roku, najwyżej dwóch lat. Będziemy mieli wspólną technologię procesorów na wszystkich platformach. Procesor w najmniejszym AS/400 będzie taki jak w największym superkomputerze RS/6000 SP. Otwiera to nowe perspektywy, ponieważ AS/400 nigdy nie był uznawany za system do zastosowań naukowych. (oprac. mł)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200