Największy polski superkomputer

W gdańskim TASK powstanie superkomputer o mocy obliczeniowej sięgającej 1 Tflopa.

W gdańskim TASK powstanie superkomputer o mocy obliczeniowej sięgającej 1 Tflopa.

Gdańskie Centrum Informatyczne TASK na Politechnice Gdańskiej zbuduje klaster serwerów, którego wydajność przekroczy moc 1 Tflopa (biliona obliczeń zmiennoprzecinkowych na sekundę). System ma być uruchomiony w październiku br. Politechnika Gdańska podpisała z Optimusem umowę na dostawę i instalację serwerów z 256 procesorami Itanium 2, pracujących pod kontrolą systemu Linux. Koszt projektu wyniesie ok. 4 mln zł.

350-krotnie większa moc

"To pierwsza teraflopowa maszyna oparta na naszych procesorach, która powstaje w Polsce, i jedna z pierwszych w Europie" - mówią przedstawiciele . "Jest też pierwszą instalacją na świecie bazującą na technologii Tiger2, umożliwiającej budowę systemów dwuprocesorowych" - dodają.

Gdański superkomputer ma szansę znaleźć się wysoko (około 60. miejsca) na kolejnej liście TOP500, pięciuset największych tego typu maszyn na świecie. Byłby to pierwszy na niej superkomputer firmowany przez polskiego producenta. TASK był na liście TOP500 w listopadzie 1995 r. Wówczas jednak zakupiona przez Politechnikę Gdańską maszyna miała moc jedynie 2,8 Gflopów. Nowy superkomputer będzie ponad 350 razy szybszy od poprzedniego.

Obecnie na liście TOP500 nie ma żadnego komputera z Polski. Pojawiały się one jednak na niej już jedenaście razy. Najwyżej - na 235. miejscu - znalazł się komputer Sun Enterprise 10000 zainstalowany w Telekomunikacji Polskiej (moc 61 Gflopów).

Od oceanografii do informatyki

Zakup nowego klastra pozwoli na skrócenie 10-100 razy czasu, trwających niekiedy kilka tygodni, a prowadzonych na trójmiejskich uczelniach, obliczeń. Ma też zwiększyć dokładność symulacji i rozszerzyć zakres prowadzonych badań. "Z rokiem 2004, w którym rozpoczniemy jubileusz 100-lecia politechniki w Gdańsku i 60-lecia Politechniki Gdańskiej, dzięki uruchomieniu w TASK najszybszej maszyny obliczeniowej w Polsce, środowisko naukowe Trójmiasta wejdzie do czołówki światowych centrów obliczeniowych" - komentuje prof. dr hab. inż. Janusz Rachoń, rektor Politechniki Gdańskiej.

Systemy komputerowe w TASK wspomagają realizację dużych projektów badawczych prowadzonych m.in. na Politechnice Gdańskiej, Uniwersytecie Gdańskim, w Instytucie Maszyn Przepływowych PAN, Akademii Medycznej i Akademii Morskiej. Badania obejmują zagadnienia z zakresu chemii, fizyki, matematyki, inżynierii, elektroniki i oceanografii.

Klastry z Pentium

"Zakup nowego superkomputera był wielokrotnie postulowany przez środowisko naukowe Trójmiasta. Wybór rozwiązania w postaci klastra jest związany z trwającymi od kilku lat trendami, wykorzystującymi ten rodzaj sprzętu do obliczeń wymagających dużej skali i wydajności obliczeniowej. Klaster jest również znacznie tańszy. Jego koszt to ok. 20% ceny klasycznego superkomputera o porównywalnej mocy" - mówi Mścisław Nakonieczny, dyrektor Centrum Informatycznego TASK.

W ciągu ostatniego roku liczba znajdujących się na liście TOP500 superkomputerów z procesorami Intela zwiększyła się z 56 do 119. Tym samym firma ta dołączyła do czołówki producentów platform - obok IBM i HP - z których wykorzystaniem są tworzone tego typu maszyny. W roku 2000 pracownicy Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej zbudowali prawie 10-krotnie mniej wydajny klaster składający się ze 128 procesorów Pentium III Xeon. Oferował on moc ok. 100-150 Gflopów.

Centrum Informatyczne TASK jest jednym z pięciu polskich Centrów Komputerowych Dużej Mocy i uczestnikiem ogólnopolskiej sieci akademickiej POL-34. Współdziała także przy budowie sieci optycznej Pionier. TASK obejmuje zasięgiem ponad 100 instytucji z Trójmiasta, Koszalina i Olsztyna.


TOP 200