Największe przewagi Androida nad iOS w biznesie

Android ze względu na swoje otwarto-źródłowe korzenie posiada sporo przewag nad zamknięto-źródłowym systemem operacyjnym od Apple. Z których funkcji Androida skorzystamy w biznesie?

Android i iOS to aktualnie najpopularniejsze systemy operacyjne dla urządzeń mobilnych na świecie. Pod kontrolą oprogramowania od Google oraz Apple pracuje przeważająca większość smartfonów oraz tabletów. Wyjątku nie stanowi tu nawet system Huawei HarmonyOS, który również bazuje na otwarto-źródłowej wersji Androida bez dostępu do usług Google Play.

Android posiada sporo przewag, które można wykorzystać w biznesie
Źródło: Jonas Leupe / Unsplash

Android posiada sporo przewag, które można wykorzystać w biznesie

Źródło: Jonas Leupe / Unsplash

Oba systemy operacyjne obecne są na rynku od ponad 10 lat. Android pojawił się w 2008 roku, a iOS rok wcześniej - w pierwszej połowie 2007 roku. Na przestrzeni ostatnich lat oba systemu operacyjne stały się niezwykle rozbudowane, a mnogość funkcji w połączeniu z wydajnymi podzespołami urządzeń pracujących pod kontrolą Androida i iOS pozwalają coraz częściej zastąpić komputer.

Zobacz również:

  • Poprawa na rynku smartfonów
  • Uwaga – w tym tygodniu niektóre smartfony przestaną obsługiwać usługę WhatsApp
  • Fizyczna karta SIM czy wirtualny eSIM? Oto najważniejsze różnice

Android i iOS to systemy projektowane według zupełnie innych wzorców i na zupełnie innych podstawach. Android to oprogramowanie typu open-source, które bazuje na Linuxie, a producenci mogą swobodnie dostosowywać je do własnych potrzeb. iOS to z kolei ściśle zamknięte oprogramowanie rozwijane przez firmę Apple, które dostępne jest jedynie na urządzeniach z logo nadgryzionego jabłka na obudowie. Dodatkowo Apple nie udostępnia kodu źródłowego oprogramowania.

Ze względu na swoją otwartość, możliwości swobodnego dostosowania do własnych potrzeb oraz mnogość wersji, Android jest znacznie bardziej uniwersalny od iOS. W niniejszym materiale pokazujemy przewagi Androida nad iOS, które można wykorzystać w biznesie.

1. Wiele kont użytkowników oraz tryb gościa

W przeciwieństwie do systemu operacyjnego od Apple, Android pozwala na tworzenie wielu kont użytkowników na jednym urządzeniu. Funkcja działa identycznie jak konta użytkowników w systemie operacyjnym Windows. W zależności od ustawień użytkownicy mogą korzystać z tych samych lub różnych aplikacji oraz mieć przypisane różne konta.

Android pozwala na nieograniczone możliwości personalizacjo
Źródło: Adrien / Unsplash

Android pozwala na nieograniczone możliwości personalizacjo

Źródło: Adrien / Unsplash

Dzięki dostępowi do różnych kont użytkowników organizacje mogą skonfigurować jedno urządzenie np. tablet do pracy z wieloma użytkownikami, którzy zmieniają się np. w systemie zmianowym.

Wszystkie dane przypisane do kont chronione są z wykorzystaniem haseł. Dodatkowo przełączanie pomiędzy użytkownikami nie wymaga ponownego uruchamiania urządzenia. Wystarczy jedynie przełączyć profil użytkownika na ekranie blokady.

Funkcja obsługi kont w systemie Android pojawiła się w wersji 5.0 Lollipop, którą wydano w drugiej połowy 2014 roku.

Dodatkowo system operacyjny Android posiada tryb gościa, który pozwala udostępnić tymczasowo urządzenie innej osobie bez konieczności zerowania go do ustawień fabrycznych i ponownej konfiguracji. Tryb gościa jest odseparowany od głównego profilu na urządzeniu.

2. Dostęp do pamięci masowej poprzez USB

Android niemalże od początku swojego istnienia wspiera funkcje USB OTG - On-The-Go. Funkcja ta pojawiła się po raz pierwszy w Androidzie 3.1 Honeycomb w 2011 roku. USB OTG pozwala na wygodne podłączanie akcesoriów na USB. Urządzenie posiadające port microUSB, USB Typu C lub USB może swobodnie uzyskać dostęp do zewnętrznej pamięci masowej takiej jak pendrive, karta pamięci lub dysk przenośny.

Dzięki USB OTG możemy wygodnie przegrywać pliki z aparatu lub innych nośników danych bez konieczności korzystania z komputera. Dodatkowo funkcja USB OTG wykorzystywana jest do uruchomienia opcji Tetheringu internetowego z wykorzystaniem połączenia przewodowego.

Z USB OTG korzysta również połączenie przewodowe z Android Auto.

3. Wysoki poziom personalizacji

Apple co roku dodaje do swojego systemu operacyjnego iOS nowe funkcje. Na przestrzeni lat iPhone otrzymał mnóstwo opcji personalizacji. Warto wspomnieć, że pierwotnie smartfony Apple nie pozwalały na zmianę tapety, rozmiaru czcionki czy skalowania interfejsu. Pomimo wielu zmian, Android nadal oddaje do dyspozycji znacznie większe możliwości personalizacji i dostosowania interfejsu do własnych potrzeb.

Nowy ekran blokady w iPhone 14 Pro
Źródło: Jeremy Bezanger / Unsplash

Nowy ekran blokady w iPhone 14 Pro

Źródło: Jeremy Bezanger / Unsplash

Urządzenia pracujące pod kontrolą systemu operacyjnego Android mogą korzystać z różnego rodzaju nakładek, które całkowicie modyfikują wygląd systemu operacyjnego. Producenci mają możliwość modyfikacji niemalże każdego elementu interfejsu użytkownika - czcionki, ikonek, skalowania, wyglądu ikon, układu menu i ekranów głównych i wielu wielu innych.

Najpopularniejsze nakładki na Androida to Samsung OneUI, OxygenOS, Xiaomi MIUI, Realme UI czy Huawei EMUI. Dodatkowo bez problemu z Google Play Store można pobrać uniwersalne nakładki takie jak Nova Launcher czy Microsoft Launcher.

4. Możliwość korzystania z dwóch instancji tej samej aplikacji

Bardzo często zdarza się, że posiadamy dwa konta w jednej usłudze np. prywatne oraz służbowe, a aplikacja nie posiada trybu obsługi wielu kont. Idealnym przykładem może być WhatsApp. W przypadku wielu urządzeń z Androidem nie stanowi to problemu. Wybrane nakładki największych producentów takich jak Samsung, Xiaomi czy OnePlus pozwalają na instalację dwóch identycznych aplikacji i korzystanie z dwóch kont na jednym urządzeniu.

Wiele kont w jednej aplikacji? Dla Androida to nie problem
Źródło: Christian Wiediger / Unsplash

Wiele kont w jednej aplikacji? Dla Androida to nie problem

Źródło: Christian Wiediger / Unsplash

5. Zmiana domyślnych aplikacji systemowych

iOS od pewnego czasu posiada możliwość zmiany domyślnych aplikacji takich jak przeglądarka sieciowa czy aplikacja do obsługi wiadomości e-mail. W praktyce opcja ta działa w praktyce dużo gorzej od rozwiązania stosowanego w Androidzie. System operacyjny od Google posiada zmieniać wszystkie domyślne aplikacje do obsługi m. in. telefonu, wiadomości, asystenta cyfrowego, aplikacji do obsługi smart home czy interfejsu użytkownika tzw. launchera.

Android pozwala na swobodną zmianę aplikacji domyślnych
Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

Android pozwala na swobodną zmianę aplikacji domyślnych

Źródło: Mika Baumeister / Unsplash

6. Dostęp do uprawnień root

W przypadku smartfonów z Androidem możliwości modyfikacji są niemalże nieograniczone. Aby z nich skorzystać należy uzyskać dostęp do uprawnień administracyjnych systemu operacyjnego - root. Konto administracyjne posiada przejąć pełną kontrolę nad urządzeniem. Root pozwala na podkręcenie procesora, zmianę trybu pracy pamięci operacyjnej, zwiększenie częstotliwości odświeżania ekranu i wiele innych.

Uwaga - odblokowanie konta root negatywnie wpływa na bezpieczeństwo urządzenia. Dodatkowo złamanie zabezpieczeń jest równoznaczne z utratą gwarancji na urządzenie.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200