Największe porażki technologiczne 2022 roku

Rok 2022 dobiega powoli końca więc czas podsumować największe niepowodzenia technologiczne ostatnich 365 dni.

Branża technologiczna słynie z dynamicznego i gwałtownego rozwoju. Niemalże codziennie jesteśmy świadkami gigantycznych wzrostów, powstawiania nowych startupów oraz rozwiązań, które ułatwiają codzienne życie lub prowadzenie biznesu. Z drugiej strony branża technologiczna jest bardzo wymagają, co często widoczne jest poprzez spektakularne klęski, upadki gigantów, nietrafione inwestycje lub produkty, które nie zostały ciepło przyjęte przez rynek.

Największe klapy technologiczne 2022 roku
Źródło: Luca Bravo / Unsplash

Największe klapy technologiczne 2022 roku

Źródło: Luca Bravo / Unsplash

Jakie były największe porażki technologiczne 2022 roku?

Przejęcie Twittera przez Elona Muska

Przejęcie Twittera przez właściciela Tesli i SpaceX oraz nowe porządki w firmie z pewnością zaliczamy do jednych z najbardziej spektakularnych zmian w branży technologicznej, które wydarzyły się w 2022 roku. Eksperci rynkowi oraz użytkownicy platformy wskazują, że zmiana właściciela źle wpłynęła na cały portal społecznościowy.

Przejęcie Twittera przez Elona Muska
Źródło: Alexander Shatov / Unsplash

Przejęcie Twittera przez Elona Muska

Źródło: Alexander Shatov / Unsplash

Od dwóch miesięcy Elon Musk zaskakuje nas kontrowersyjnymi decyzjami, przywracaniem kont, które nie bez powodu zostały zbanowane oraz wdrażaniem nowych funkcji siejących zamęt wśród użytkowników.

Krach w branży kryptowalut

Krach na rynku kryptowalut przez wielu ekspertów porównywalny jest do kryzysu finansowego z lat 2007-2009. Rok 2022 zapisze się na kartach historii dużą niestabilności na rynku kryptowalut. Pierwszym i największym szokiem dla inwestorów z pewnością był krach waluty Terra Luna. Drugą bardzo dużą klapą był upadek FTX - jednej z najwiekszych giełd walut cyfrowych oraz instrumentów pochodnych.

Rynek kryptowalut dosięgła destabilizacja
Źródło: Thought Catalog / Unsplash

Rynek kryptowalut dosięgła destabilizacja

Źródło: Thought Catalog / Unsplash

W 2022 roku działalność zakończyła również platforma pożyczkowa kryptowalut - Celsuis, a mocno na wartości straciło NFT.

Gwałtowne spadki Mety

Meta ostatnimi czasy nie radzi sobie najlepiej. Właściciel Facebooka, Messengera, Instagrama oraz WhatsApp odnotował bardzo duże spadki. Po raz pierwszy od momentu powstania, firma odnotowała spadek przychodów w drugim kwartale 2022 roku. Na podstawie raportu o wynikach finansowych Meta za III kwartał 2022 roku, firma zanotowała spadek o 46%, uzyskując 5,6 miliarda dolarów z działalności operacyjnej w porównaniu do 10,4 miliarda dolarów w III kwartale 2021 roku.

Meta z gigantycznymi spadkami
Źródło: Facebook.com

Meta z gigantycznymi spadkami

Źródło: Facebook.com

Meta stanęła w obliczu ostrej konkurencji i kilku głośnych skandali, w tym pracodawców sprzeciwiających się niektórym praktykom firmy. Również śmiały plan firmy dotyczący uruchomienia metaverse okazał się jak na razie klapą.

Google Stadia

Rok 2022 nie był również udany dla jednej z platform gier w chmurze. Google Stadia miała zrewolucjonizować rynek gier. W praktyce stała się jedną z największych klap technologicznych. W październiku 2022 roku Google ogłosiło, że wyłączy swoją usługę gier w chmurze Stadia i zwróci wszystkim graczom pieniądze za cały sprzęt, zawartość i dodatki zakupione w sklepie Google i Stadia. A gracze nie powinni zwracać produktów, nawet po otrzymaniu zwrotów.

Google Stadia zakończyła dzialalność
Źródło: google.com

Google Stadia zakończyła dzialalność

Źródło: google.com

Pomimo wzniosłych ambicji, usługa nie spełniła oczekiwań i ostatecznie upadła w 2022 roku.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200