Największa baza za darmo

Baza Adaptive Server Enterprise 11.0.3 dla Linuxa jest dostępna bezpłatnie.

Baza Adaptive Server Enterprise 11.0.3 dla Linuxa jest dostępna bezpłatnie.

Dla użytkowników Linuxa, poszukujących komercyjnej bazy danych, są dwie wiadomości. Pierwsza jest dobra: z Sybase Adaptive Server Enterprise (ASE) 11.0.3 dla Linuxa może korzystać bezpłatnie dowolna liczba użytkowników, bez żadnych ograniczeń, skomplikowanych licencji ani zastrzeżeń dopisanych drobnym drukiem. Natomiast zła wiadomość brzmi: w tej samej firmie nie można uruchomić Adaptive Ser-ver Enterprise na żadnym innym systemie operacyjnym. Nie można też w żaden sposób publikować wyników testowania wydajności ASE na Linuxie.

Wbrew temu, czego można oczekiwać, ASE 11.0.3 nie pochodzi z firmy Sybase. Baza znajduje się na CD-ROM, zawierającym systemy operacyjne RedHat Linux i Caldera Linux. Można również ściągnąć ten program z internetowych stron WWW tych firm.

Aby nie łamać warunków umowy co do używania programu, laboratorium testowe InfoWorld przeprowadziło test polegający na próbie przeniesienia aplikacji napisanej dla Microsoft SQL Server 6.5, działającym na Windows NT, na serwer ASE, pracujący pod Linuxem RedHat 5.2. Ponieważ kody źródłowe ASE i MS SQL Server mają wspólne źródło (Microsoft kupił licencję na kod źródłowy Sybase SQL Server 4.x i dostosował produkt do wymagań Windows NT), oczekiwano, że tę operację uda się przeprowadzić.

W tym celu połączono dwie maszyny w sieci i próbowano przenieść aplikację dla SQL Servera na drugi system. Wprawdzie nie udało się uruchomić programu do zarządzania serwerem (Microsoft SQL Manager), ale sterowniki ODBC do ASE działały bez problemu. Nie dało się uruchomić niektórych graficznych asystentów programistycznych, gdyż ASE uznano za system starszy niż SQL Server 6.5, lecz nie było kłopotów z nawiązaniem komunikacji z bazą. Działały również narzędzia programistyczne Microsoft: Visual C++, InterDev, zapewniające możliwość dostępu do schematu bazy i danych.

Podobnie jak w innych systemach unixowych, ASE może korzystać z tzw. surowego dysku (bez systemu plików) do przechowywania bazy. Jest to o tyle istotne, iż ext2 - lokalny system plików Linuxa - nie jest zbyt wydajny.

Stwierdzono dość poważny mankament, wykluczający używanie produktu do obsługi dużych aplikacji dla wielu użytkowników: serwerowi bazy nie można przydzielić więcej niż 50 MB RAM, co wystarcza do obsługi tylko kilkudziesięciu użytkowników.

Na ile więc należy poważnie traktować ofertę bezpłatnego użytkowania serwera Sybase Adaptive Server Enterprise 11.0.3 dla Linuxa? Testerzy InfoWorld uważają, że produkt jest w pełni dojrzały, mimo że nie ma wsparcia technicznego Sybase, nie jest dostępny jego kod źródłowy, nie wiadomo również kiedy (i czy w ogóle) Sybase będzie oferował jego aktualizacje. Używanie ASE na Linuxie dla celów komercyjnych jest więc w pełni opłacalne.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200