Najważniejsze wynalazki sieciowe i ich twórcy

Nie ma dzisiaj chyba szybciej rozwijających się technologii, niż tych należących do świata teleinformatyki. Świat pędzi do przodu i ulepszone metody komunikowania się (takie jak VoIP czy przesyłanie obrazów wideo w czasie rzeczywistym) wymagają stosowania w sieciach komputerowych nowych protokołów i technologii. Warto jednak pamiętać o tym, że używane obecnie sieci LAN i WAN (w tym internet) pracują w oparciu o rozwiązania i standardy opracowane lata temu, które nie zmieniają się, a są co najwyżej modyfikowane. Przedstawiamy katalog 10 wynalazków (oraz ich twórców), które zadecydowały o tym, jak pracują używane obecnie sieci komputerowe.

1. Herman Andrew Affel i Lloyd Espenschied

Odkrycie: kabel koncentryczny (1929 r.)

Historia: Affel i Espenschied pracowali w AT&T Bell Laboratories, gdzie w 1929 r. wynaleźli okablowanie, nadając mu nazwę Concentric Conduction System. Kabel koncentryczny potrafi przekazywać na bardzo duże odległości tysiące rozmów telefonicznych. Okablowanie takie zastosowano po raz pierwszy na skalę przemysłową w 1940 roku, a rok później firma AT&T wykorzystała kabel koncentryczny do przesyłania jednego programu telewizyjnego i 480 rozmów telefonicznych między dwoma miastami USA (Minneapolis w stanie Minesota i Steven's Point w stanie Wisconsin). Kabel koncentryczny przyczynił się walnie do rozwoju sieci LAN, ale w 1983 r. ustąpił miejsca światłowodom.

2. Paul Baran i Donald Davies

Odkrycie: cyfrowe przełączanie pakietów (1950 r.)

Historia: Paul Baran opracował metodę cyfrowego przełączania pakietów (która zastąpiła z czasem technologię przełączania obwodów), stosując ją w swoim rozwiązaniu o nazwie Packetized Ensemble Modem. Baran pracował w 1950 r. w firmie RAND, gdzie stworzył rozproszoną sieć kratową, która potrafi się sama rekonfigurować. Paul Baran i Donald Davies dokonali swego odkrycia w czasach zimnej wojny, w ramach prac prowadzonych nad systemem, który pozwoliłby przetrwać Stanom Zjednoczonym pierwszy atak przeprowadzony przez ówczesny Związek Radziecki.

W sieci opracowanej przez obu naukowców - opartej na technologii przełączania pakietów - cała komunikacja została podzielona na wiele pakietów, które były scalane po dotarciu do miejsca przeznaczenia. Istotną cechą rozwiązania było też to, że każdy z węzłów sieci mógł się komunikować z innymi węzłami, dzięki czemu pakiety mogły być przesyłane do miejsca przeznaczenia różnymi ścieżkami. Baran wynalazł w 1964 r. bramkę pozwalającą wykrywać broń, podobną do tych jakie są obecnie stosowane na lotniskach.

3. Robert Metcalfe

Odkrycie: sieć Ethernet (1973 r.)

Historia: Metcalfe wynalazł protokół Ethernet w 1973 roku, pracując w firmie Xerox (w Palo Alto Research Center). Wynalazek został opatentowany pod nazwą Multipoint Data Communication System with Collision Detection. Obecnie, co roku na całym świecie produkuje się 250 milionów portów Ethernet, z których większość jest instalowana w przełącznikach. Metcalfe - bazując na swoim wynalazku - założył w 1979 r. firmę 3Com, a następnie pomagał tworzyć inne firmy, działając aktywnie w Polaris Venture Partners.

4. Vint Cerf i Robert Kahn

Odkrycie: protokół TCP/IP (1974 r.)

Historia: Cerf i Kahn zaprojektowali architekturę Internetu i protokół, dzięki któremu komputery dołączone do Internetu mogą się między sobą komunikować. Zestaw protokołów (znany pod nazwą TCP/IP; Transmission Control Protocol/Internet Protocol) zarządzał najpierw całą komunikacją w sieci DARPA (Defense Advanced Research Project Agency), a obecnie stanowi podstawę działania Internetu oraz sieci LAN. Cerf jest obecnie jednym z szefów firmy Google. Kahn stoi na czele Corporation for National Research Initiatives - organizacji nonprofit zajmującej się rozwojem National Information Infrastructure.

5. William Yeager i Andy Bechtolsheim

Odkrycie: routery wieloprotokołowe - oprogramowanie i sprzęt (1980/81 r.)

Historia: Yeager (inżynier pracujący w Stanford University) dostał zadanie opracowania technologii, która pozwalałaby łączyć ze sobą różne sieci pracujące w kampusie. Yeager opracował w wyniku badań specjalny kod routingu pakietów (nadając mu nazwę EtherTIP). Yeager przekazał kod do wykorzystania (w wersji źródłowej) ówczesnemu dyrektorowi Computer Science Department (Stanford). Był to Len Bosack, który razem z drugą osobą (pani Sandy Lerner) założył firmę Cisco Systems i wykorzystał kod do opracowania pierwszego systemu operacyjnego zarządzającego routerami Cisco (Cisco IOS). Warstwę sprzętową rozwiązania opracował Bechtolsheim, student Stanford Computer Science Department. Bechtolsheim został następnie jednym ze współzałożycieli firmy Sun, w której pracuje do dzisiaj.

6. Mark Dean i Dennis Moeller

Odkrycie: magistrala danych obsługująca urządzenia peryferyjne (1984 r.)

Historia: Dean i Moeller opracowali magistralę PC Bus, która pozwalała dołączać do komputera osobistego różne urządzenia peryferyjne, takie jak dyski twarde czy drukarki. Dean już od początku miał zdolności do projektowania różnych rzeczy, budując np. we wczesnym dzieciństwie od podstaw traktor. Dean, tak jak i Moeller, są obecnie związani z firmą IBM. Można powiedzieć, że gdyby nie ich wynalazek, ładowanie danych do iPoda odbywałoby się obecnie być może przez połączenia telefoniczne.

7. Jon Postel

Odkrycia: protokół Simple Mail Transfer Protocol (1982 r.), protokół File Transfer Protocol (1985 r.) i protokół User Datagram Protocol (1980 r.)

Historia: Postel (guru w kwestii protokołów) zmarł w 1998 r. w wieku zaledwie 55 lat, zajmując się cały czas siecią Internet. Naukowiec jest twórcą protokołu pocztowego SMTP (Simple Mail Transfer Protocol), de facto standardu używanego do przesyłania przez Internet wiadomości e-mail. Inny protokół opracowany przez Postela, dobrze znany każdemu internaucie, kryje się za skrótem FTP. Do dzięki niemu komputery podłączone do Internetu mogą między sobą wymieniać pliki. Kolejny protokół opracowany przez Postela to UDP. Należy on do zestawu protokołów TCP/IP i pozwala komputerom wymieniać między sobą krótkie komunikaty.

Ira Magaziner (były doradca B. Clinton'a) wspomina taką oto historię związaną z wynalazcą protokołu SMTP, obrazującą fakt, że Postel był dość ekscentryczną postacią. Noszący dużą brodę Postel był swego czasu zaproszony na spotkanie do Białego Domu. Agenci bezpieczeństwa przepytywali go przed wejściem na spotkanie dobre 20 minut, ze względu na jego wygląd, zanim zorientowali się, że jest to rzeczywiście gość prezydenta.

8. Radia Perlman

Odkrycie: algorytm Spanning-tree (1983 r.)

Historia: algorytm Spanning-tree jest wykorzystywany przez mosty i przełączniki do przekazywania ruchu pakietów z jednego miejsca w sieci do drugiego. Perlman opracowała algorytm w 1983 roku pracując w firmie Digital Equipment. Perlman - nazywana przez niektórych Matką Internetu - pracuje obecnie w firmie Sun, gdzie stara się udoskonalić protokół Spanning-tree. Perlman mówi, że algorytm nie jest doskonały. Jeśli w sieci pakiety zaczną krążyć w pętli, może to być przyczyną kłopotów, po których sieć się nie podniesie. Dlatego algorytm należy udoskonalić, tak aby nie dochodziło do takich sytuacji, mówi Perlman.

9. Marshall Rose, Jeff Case, Keith McCloghrie i Steve Waldbusser

Odkrycie: protokół SNMP; Simple Network Management Protocol (1987 r.)

Historia: twórcami protokołu SNMP są cztery osoby: Rose, Case, McCloghrie i Waldbusser. Protokół pozwala zarządzać urządzeniami rozsianymi po całej sieci komputerowej. Konstrukcja protokołu jest wyjątkowo prosta. Definiuje tylko pięć poleceń: Get_Request, Get_Next_Request, Set_Request, Get_Response i Trap. Rozwiązanie jest obecnie stosowane przez większość producentów urządzeń sieciowych.

10. Charles Hedrick

Odkrycie: protokół RIP; Routing Information Protocol (1988 r.)

Historia: Hedrick jest twórca protokołu RIP, który pozwala routerom określać, z jakimi sieciami mogą się komunikować oraz gdzie te sieci się znajdują i jak daleko są zlokalizowane. Sieć ARPANET wykorzystywała protokół RIP jak swój początkowy algorytm routingu pakietów.

***

Tekst powstał na podstawie artykułu: "The top network inventors of all time" (Deni Connor, Network World)

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200