Najważniejsze elementy superkomputera NCBJ w Świerku wybrane

Narodowe Centrum Badań Jądrowych podpisało kontrakt na dostawę najważniejszych elementów największego w Polsce superkomputera. Za 14 mln zł do Centrum Informatycznego Świerk (CIŚ) trafi m.in. prawie 900 procesorów, pamięci RAM i dyski SSD.

Najważniejsze elementy superkomputera NCBJ w Świerku wybrane

Fot. Fotolia

Kontrakt przewiduje dostawę m.in. 896 10-rdzeniowych procesorów Intel Xeon E5-2680v2, dostępnych na rynku zaledwie od kilkudziesięciu dni. Kolejne pozycje zamówienia to 57 TB pamięci RAM w modułach wysokiej gęstości z dodatkową korekcją błędów i buforowaniem oraz 180 TB przestrzeni dyskowej w 400-gigabajtowych dyskach SSD o wysokiej wydajności i podwyższonej odporności na błędy. Zgodnie z wymaganiami taka pamięć musi wytrzymywać do 10 zapisów pełnej pojemności dziennie przez 5 lat użytkowania.

"Dzięki umowie wkraczamy w ostatni etap procesu tworzenia zaplecza informatycznego dla polskiego programu energetyki jądrowej" – podkreślił dyrektor NCBJ prof. Grzegorz Wrochna.

Docelowo główny klaster komputerowy w CIŚ będzie miał wydajność rzędu 500 teraflopów, czyli 500 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę. Dzięki temu CIŚ znajdzie się w pierwszej setce najszybszych superkomputerów na świecie.

Szef Działu Infrastruktury Obliczeniowej CIŚ Adam Padee podkreślał w rozmowie z PAP, że cały ośrodek zaprojektowano pod kątem efektywności wykorzystania energii, stąd np. pionierski system chłodzenia komputerów ciepłą wodą, który jest stosunkowo prosty, więc i mało awaryjny. Daje on skokowy wzrost efektywności energetycznej, czyli wydajności przypadającej na jednostkę mocy zasilającą komputer.

NCBJ podpisało już kontrakt na dostawę systemu chłodzenia wodą z firmą Format. "To, z czym będziemy mieli do czynienia w Świerku jest na pewno wyjątkowe. Zarówno skala, jak i specyfika projektu powodują, że jest to przedsięwzięcie złożone, a jednocześnie ciekawe oraz bardzo prestiżowe" - uważa prezes Format Artur Zeh.

Kierownik projektu CIŚ prof. Wojciech Wiślicki powiedział, że pirwsza partia podzespołów powinna trafić do Świerku do końca stycznia 2014 r. "Część funkcjonującej instalacji chcielibyśmy udostępnić użytkownikom wiosną przyszłego roku" – zaznaczył.

Jak mówił PAP prof. Wiślicki, superkomputer to odpowiednik ok. 20 tys. dobrej klasy komputerów PC, a klaster w CIŚ ma m.in. prowadzić np. obliczenia dotyczące bezpieczeństwa i optymalizacji warunków pracy reaktorów jądrowych.

"Żeby zoptymalizować warunki pracy reaktora, trzeba uwzględnić rozpływ ciepła, dynamikę cieczy chłodzącej, a żeby to dobrze robić, trzeba mieć oprogramowanie. Mamy licencje na takie oprogramowanie i zawsze staramy się weryfikować wyniki niezależnymi metodami z różnych źródeł. Stąd mamy kody amerykański i francuskie" - wyjaśniał Wiślicki.

CIŚ ma również prowadzić obliczenia dotyczące sieci przesyłowych energii elektrycznej. Jak powiedział prof. Wiślicki, w ośrodku jest grupa, która zajmuje się optymalizacją dystrybucji energii elektrycznej w sieciach. Ma to duże znaczenie ekonomiczne, a nawet polityczne, bo w UE toczy się dyskusja nad różnymi modelami rynku energii i towarzyszącymi im sposobami wyznaczania cen, np. dla określonej strefy czy w danym węźle sieci - podkreślił.

"Trzeba więc zrobić symulacje sieci i przepływów w niej oraz modelowanie ekonomiczne. Cały proces matematycznie jest dość trudny. Robimy to we współpracy z PSE, ale to też działalność czysto naukowa" - wyjaśnił szef CIŚ.

Cały projekt CIŚ ma mieć wartość prawie 100 mln zł, w 85 proc. pochodzących z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i w 15 proc. dotacji celowej Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

PAP - Nauka w Polsce

wkr/ pad/

autor: PAP

źródło: http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news,397840,najwazniejsze-elementy-superkomputera-ncbj-w-swierku-wybrane.html

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200