Najważniejsza jest informacja

„Skuteczność prognoz opartych o rozwiązania Business Intelligence na co dzień udowadniają operatorzy telekomunikacyjni, oferujący nowe, coraz bardziej atrakcyjne plany taryfowe czy usługi komplementarne. Sukces Heyah czy Blueconnect byłby niemożliwy bez sprawnie działającej hurtowni danych. Innym rozwiązaniem, którego nie sposób wyobrazić sobie bez rozwiązań BI jest ocena wiarygodności kredytowej klienta detalicznego. W tym przypadku mamy do czynienia także z regulacjami prawnymi, wymagającymi wręcz wykorzystywania szerokiego horyzontu danych historycznych (3-6 lat działalności) jako podstawy w szacowaniu ryzyka operacyjnego” – zauważa Tomasz Łaniec, Business Development Manager, Financial Services Industry w Sybase Polska.

Rozjaśnić chaos

Systemy BI mogą stać się źródłem przewagi konkurencyjnej, ponieważ są to mechanizmy mające na celu zamianę danych firmowych na użyteczną informację i dostarczenie jej do właściwych ludzi w odpowiednim czasie. Są to również narzędzia umożliwiające dalszą obróbkę i analizę danych. Nie można zarządzać czymś, czego nie da się zmierzyć. Jeśli kadra zarządzająca i pracownicy nie mają pełnego obrazu tego, co dzieje się w firmie, trudno powiedzieć, czy jest ona zarządzana i dąży w określonym kierunku, czy po prostu dryfuje niesiona intuicją i doświadczeniem kadry menedżerskiej.

System BI może ujawnić fakty, z których przez lata nie zdawano sobie sprawy. Wprowadzenie systemu BI porządkuje organizacje, pokazując wąskie gardła, rentowność poszczególnych oddziałów, linii produktowych, pracowników. System BI może informować, a nawet alarmować o przekroczeniu zakładanych limitów pozwalając uniknąć przykrych konsekwencji. Ponadto system BI pozwala na tworzenie szczegółowych raportów. Poziom dotarcia w głąb raportu ogranicza jedynie jego założona struktura oraz bazy danych.

„Firmy chcą wiedzieć, które produkty najlepiej się sprzedają, a które najgorzej. Menedżerowie chcą wiedzieć, jakim artykułom zawdzięczają zysk, a którym tylko większy obrót. Szefowie sprzedaży chcą wiedzieć, którzy klienci kupują najwięcej i jak bardzo jest to rentowna sprzedaż. Dzięki tego typu informacjom składającym się na przewagę konkurencyjną, uzyskiwanym dzięki BI, firmy mają możliwość podejmowania racjonalnych decyzji biznesowych” – przekonuje Edward Jędrzejowski z Epicor Software Poland.

Narzędzia BI pozwalają na identyfikację potencjalnych możliwości wzrostu przychodów oraz obszary, które nie funkcjonują wystarczająco efektywnie, być może nawet generując straty. „Wszelkie raporty czy analizy dostępne są w formie intuicyjnych i prostych w użyciu grafik, których odczytanie i poprawne zrozumienie jest kwestią sekund. Tymczasem to właśnie decyzje podjęte w ciągu tych kilku sekund determinują niekiedy dalsze funkcjonowanie przedsiębiorstwa. Znaczenie i możliwości, jakie dają narzędzia BI - zwłaszcza w czasach kryzysu - porównać można do danych, których dostarczają nam mapy, systemy nawigacji satelitarnej czy CB radia w czasie podróży samochodem - możemy obejść się bez nich, ale podróż będzie dłuższa, droższa i zdecydowanie mniej komfortowa” – zauważa Herve Renault, prezesa Business Objects Polska.

Sytuacja przed i po wprowadzeniu systemów BI

Przed wprowadzeniem

Raporty są generowane przez kilka osób, źródła informacji są rozproszone, a dane są z reguły trzymane w systemach transakcyjnych. Systemy takie są obciążane raportami zarządczymi, co zasadniczo spowalnia pracę bieżącą i wprowadza nerwową atmosferę w firmie. Przy generowaniu takich informacji z systemów transakcyjnych zawsze są angażowane osoby, które muszą odrywać się od bieżących obowiązków i przygotowywać rzeczy „extra” na wczoraj. Z braku czasu informacja w ten sposób pozyskana jest mało wartościowa, a pamiętajmy, że musi być ona jeszcze dalej przetworzona.

Po wprowadzeniu

Raporty generują się automatycznie. Dane spływają do centralnego repozytorium i tam są poddawane obróbce. Bieżące systemy nie są przeciążane. Pracownicy skupiają się na podstawowych zadaniach, służby analityczne na przetwarzaniu informacji, a nie na ich ciągłym pozyskiwaniu. Bardzo łatwe jest dodawanie raportów w różnych przekrojach. Najważniejszą zmianą jest jednak szybkość pozyskiwania informacji.

Źródło: Sybase


TOP 200