Najszybszy wektorowy superkomputer na świecie

NEC wprowadził do swojej oferty system obliczeniowy o nazwie SX-9 i twierdzi, że jest to obecnie najszybszy na świecie superkomputer wektorowy.

Najszybszy wektorowy superkomputer na świecie
Superkomputer SX-9 jest oparty na nowym, firmowym procesorze, który ma wydajność rzędu 100 gigaflopów. Jeden węzeł obliczeniowy (zdjęcie obok)zawiera 16 takich procesorów, a cały superkomputer może się składać z maks. 512 węzłów obliczeniowych. Wynika z tego, że superkomputer zawierający 512 węzłów obliczeniowych przetwarza dane z astronomiczną szybkością 839 teraflopów.

NEC nie uruchomił jeszcze na komputerze benchmarku (test porównawczy), ale znając jego wydajność można sądzić, że uzyska on wynik (Linpack) ok. 700 teraflopów (co oznacza, że SX-9 pracuje dwa razy szybciej niż najwydajniejszy obecnie na świecie superkomputer firmy IBM o nazwie BlueGene/L, zainstalowany w Lawrence Livermore National Laboratory).

Komputer SX-9 (biorąc pod uwagę moc jednego węzła obliczeniowego) pracuje 13 razy szybciej niż produkowany do tej pory przez NEC superkomputer o nazwie SX-8R. Superkomutery wektorowe są najczęściej używane do obsługiwania aplikacji naukowych, które przetwarzają bardzo duże porcje danych.

Użytkownicy mogą wydzierżawić superkomputer SX-9, płacąc miesięcznie za taką usługę kwotę 26 tys. USD. NEC nie podaje ceny superkomputera informując jedynie, że zamierza zbudować i sprzedać w ciągu najbliższych trzech lat ok. 700 systemów SX-9. Firma ma już dwóch pierwszych klientów, którzy zdecydowali się kupić jej najnowszy superkomputer. Są to Meteo France i Osaka University.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200