Najszybszy Xeon

Intel wprowadził do swoje oferty najszybszy procesor Xeon, który znajdzie zastosowanie w dwuprocesorowych serwerach i stacjach roboczych.

Nowy Xeon (należący do układów rodziny Prestonia) jest taktowany zegarem 3,2 GHz i jest wyposażony w bufor L3 o pojemności 1 MB oraz w systemową magistralę danych 533 MHz . Intel informuje, że układ został zaprojektowany z myślą o obsługiwaniu takich aplikacji, jak: hosting stron WWW, buforowanie danych, równoważenie obciążeń i przesyłanie danych multimedialnych. Na stacjach roboczych wyposażonych w nowy Xeon użytkownicy mogą uruchamiać takie aplikacje, jak: prowadzenie analiz finansowych, modelowanie 3-D i budowanie cyfrowych zasobów.

Xeon 3,2 GHz może być ostatnim układem Intela produkowanym z wykorzystaniem technologii 130 nanometrów. Firma przechodzi w 2004 roku na technologię 90 nanometrów, a pierwszym produktem wytwarzanym z użyciem tej technologii będzie układ Nocona. Kolejnym układem będzie produkt noszący nazwę kodową Jayhawk.

Zobacz również:

  • Intel zmienia specyfikację techniczną układów graficznych ARC A380
  • Intel przedstawił swoje plany na przyszłość i zapowiedział rewolucję w nazewnictwie procesorów

Nowy procesor (współpracujący z chipsetem Intel E7501, z interfejsem sieciowym Intel PRO Gigabit Ethernet i z kontrolerami RAID) pracuje szybciej niż poprzedni model procesora tej linii, który jest taktowany zegarem 3,06 GHz.

Intel obiecuje, że jeszcze w tym roku wprowadzi do swojej oferty czteroprocesorowy chipset Xeon noszący nazwę kodową McCarran.

Głównym konkurentem procesora Xeon 3,2 GHz będzie 64 bitowy procesor Opteron 246 (AMD). Układ Opteron 246 (bufor L2 o pojemności 1 MB) kosztuje 794 USD.

Egenera (znany producent serwerów blade) ma już w swojej ofercie system wyposażony w procesor Xeon 3,2 GHz. Inni producenci serwerów przygotowują się też do wprowadzenia na rynek systemów opartych na tym procesorze.

Procesor Xeon 3,2 GHz kosztuje w hurcie 851 USD (przy zakupie powyżej 1000 sztuk).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200