Najszybszy Athlon

Od czasu premiery Athlon 64 3800+ AMD zajmowało czołowe miejsce w rankingu producentów najszybszych procesorów. Wraz z premierą niezwykle udanego Athlona 64 4000+ umocniło swoją pozycję. Czekamy na odpowiedź Intela.

Poprzedni najszybszym procesorem AMD był Athlon 64 3800+ z podstawką Socket 939 i o połowę mniejszą pamięcią podręczną drugiego poziomu (512 KB zamiast 1 MB) w porównaniu do starszych modeli z podstawką Socket 754. W zamian AMD dodało dwukanałowy kontroler pamięci DDR (wcześniej procesory tej serii miały tylko kontroler jednokanałowy).

W Athlonie 64 4000+ wprowadzono kilka udoskonaleń nawet w stosunku do najszybszych procesorów AMD. Po pierwsze, jego pamięć podręczną drugiego poziomu powiększono do 1 MB, ale - co ważne - pozostawiono dwukanałowy kontroler pamięci DDR. W ten sposób otrzymaliśmy de facto Athlona FX, który był dotychczas przeznaczony do wydajnych stacji roboczych lub komputerów wyjątkowo wymagających użytkowników. Bez zmian pozostał za to proces technologiczny, niestety nieco już przestarzały - 0,13 mikrometra. Między innymi dlatego AMD poprzestało na stosunkowo niskiej częstotliwości taktowania swojego procesora, która wynosi w rzeczywistości 2,4 GHz.

Zobacz również:

  • Apple, Nvidia i AMD zmniejszają zamówienia w TSMC. Czy to oznaka recesji?

Najnowszy procesor testowaliśmy zarówno w środowisku 32-bitowym Windows XP Pro, jak i w wersji beta 64-bitowej odmiany tego systemu. Dodatkowa pamięć podręczna oraz kontroler pamięci, pomimo identycznej z Athlonem 64 3800+ częstotliwości taktowania, pozwoliły wersji 4000+ uzyskać najlepsze rezultaty wydajności w historii naszych testów. Jeśli chodzi o wydajność w środowisku 64-bitowym, to największy wzrost odnotowaliśmy w testach kompresji programem WinRar 3.03 (skrócenie czasu operacji aż o 12 sekund) oraz renderingu programem PovRay 3.5. W zależności od objętości i stopnia skomplikowania renderowanego obrazu, przyspieszenie wynosiło od kilkunastu sekund do ponad 4 minut!

Cena procesora (przy zakupie hurtowym, minimum 1000 sztuk) wynosi 729 dolarów.

Informacje http://www.amd.pl

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200