Najszybsza pamięć masowa na świecie?

Texas Memory Systems zaprezentowała RamSan - system pamięci masowej zawierający dyski typu SSD (Solid State Disc - wykorzystują pamięciowe układy scalone), który oferuje rekordowo krótki czas dostępu - 600-razy mniejszy niż w wypadku pamięci ze standardowymi napędami dyskowymi i porównywalny do szybkości dostępu do danych zapisanych w systemowej pamięci RAM.

Jak twierdzą przedstawiciele firmy jest to obecnie najszybsza pamięć masowa na świecie. Dyski RamSan są wyposażone w interfejsy InfiniBand 10 Gb/s, ale mogą również pracować w systemach mieszanych wykorzystujących złącza InfiniBand i Fibre Channel. Serwerowe dyski magnetyczne wysokiej klasy umożliwiają realizację 250-300 operacji I/O na sekundę przy dostępie swobodnym (random access time), a RamSan aż 50000 przy wykorzystaniu jednego portu i 200 000 jeśli zainstalowane są cztery kontolery I/O.

Pamięci SSD są stosowane przede wszystkim w superkomputerach wymagających najwyższej wydajności, np. w systemie amerykańskiego wywiadu Echelon. Ale RamSan zainstalowano też w centrum superkomputerowym w San Diego, gdzie umożliwiło to 38-krotnie skrócenie czasu niezbędnego do przeprowadzenia backupu danych.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200