Najpopularniejszy DSL i kablówka

Za kilka lat w Europie będą dominować ADSL oraz dostęp do Internetu za pośrednictwem sieci kablowej - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

Za kilka lat najpopularniejszą metodą szerokopasmowego dostępu do Internetu w Europie będą ADSL (Asymmetric Digital Subscriber Line) oraz dostęp realizowany za pośrednictwem sieci kablowej - wynika z raportu Komisji Europejskiej. Raport opracowano, by usystematyzować wiedzę na temat dostępu do Internetu w Europie oraz przygotować prognozy dotyczące rozwoju tego sektora. Obecnie 79% europejskich internautów korzysta z dostępu typu dial-up, 14% - z ISDN, 4% ma dostęp do Internetu za pośrednictwem telewizji kablowej, zaś z ADSL korzysta jedynie 2%.

Zdaniem autorów raportu, w ciągu następnej dekady te proporcje zostaną odwrócone: grono użytkowników dial-up w 2010 r. zmaleje do 12%, w tym samym czasie osoby korzystające z ADSL będą stanowiły 28% europejskich internautów, zaś klienci telewizji kablowych oferujących dostęp do sieci - 20%. Reszta (czyli ok. 40%) będzie korzystać, zdaniem autorów raportu, z dostępu bezprzewodowego, satelitarnego oraz "optycznego". Ta ostatnia grupa zacznie po 2001 r. szybko rosnąć - eksperci prognozują, że w drugiej dekadzie XXI z dostępu optycznego (realizowanego za pośrednictwem bardzo szybkich łączy światłowodowych) będzie korzystać ok. 30% internautów.

Zobacz również:

  • Holandia ogranicza korzystanie z Google Chrome i ChromeOS
  • Przeglądarka Edge wspiera dodatkowy mechanizm bezpieczeństwa
W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200