Najnowszy intelowski procesor Xeon ma 4,31 mld tranzystorów

Intel ujawnił więcej technicznych szczegółów dotyczących najnowszego, serwerowego układu CPU należącego do linii Xeon. Procesor nosi roboczą nazwę Ivytown, zawiera 15 rdzeni obliczeniowych i ponad 4,31 mld tranzystorów i znajdzie zastosowanie w serwerach klasy „high end”. Dostępne też będą "odchudzone" modele układu z sześcioma oraz dziesięcioma rdzeniami obliczeniowymi.

Intel informował już w grudniu zeszłego roku, że pracuje nad takim układem (pisaliśmy o tym wtedy tutaj). Firma zapowiada oficjalną premierę układu (należącego do linii Xeon E7) na przyszły tydzień. Wszystko wskazuje na to, że będzie to najszybszy procesor, jaki został do tej pory zaprojektowany przez Intel. Obecnie palmę pierwszeństwa (jeśli chodzi o szybkość działania) dzierży 12-rdzeniowy procesor oznaczony symbolem Xeon E5 v2, który pojawił się w ofercie Intela w trzecim kwartale zeszłego roku.

Najnowszy intelowski procesor Xeon ma 4,31 mld tranzystorów

Intel potwierdza, że procesor Ivytown jest oparty na nowej mikroarchitekturze Ivy Bridge (produkowane obecnie procesory Xeon E7 są oparte na starszej mikroarchitekturze Sandy Bridge). Procesor (który będzie można stosować w serwerach zawierających od czterech do ośmiu gniazd na układ CPU) jest taktowany zegarem 1,4 GHz do 3,8 GHz i pobiera (zależnie od modelu) od 40 do 150 W. Rdzenie obliczeniowe układu wspierają technologię wielowątkowości (multithreading, co oznacza, iż może on obsługiwać 30 wątków obliczeniowych jednocześnie.

Zobacz również:

  • Powstała najnowocześniejsza na świecie fabryka chipów
  • Trwa zacięta walka o prymat na rynku układów AI

Warto zwrócić uwagę na fakt, że układ zawiera nietypową liczbę rdzeni, bo 15 (standardowo jest to 8, 12 lub 16 rdzeni). Rdzenie są zorganizowane w trzy kolumny (po pięć każda) i układ zawiera 40 złącz PCI-Express 3.0.

Największym rywalem układu Ivytown będzie 16-rdzeniowy układ CPU produkowany przez AMD. Mowa o procesorze Opteron 6300 (nazwa kodowa Interlagos), którego premiera miała miejsce w 2011 r. (patrz ten news). Jak dotąd AMD poprzestał na 16 rdzeniach i nie zaprezentował kolejnej wersji układu, która zawierałaby więcej rdzeni.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200