Najnowszy Internet Explorer nie jest zgodny ze standardami internetowymi

Takie oświadczenie wydała organizacja Web Standards Project, po zapoznaniu się z wersją beta nowej edycji (5.5) przeglądarki Microsoftu.

Zdaniem Web Standards Project (WSP), organizacji promującej jednolite standardy internetowe, wersja beta nowej przeglądarki Internet Explorer 5.5 Windows Edition Microsoftu nie jest zgodna z większością standardów.

Przedstawiciele WSP twierdzą, że brak zgodności z większością specyfikacji oznacza, iż Microsoft zaniechał wspierania standardów, do których przestrzegania publicznie się zobowiązał.

W szczególności organizacja skrytykowała fakt, że firma nie stosuje standardów World Wide Web Consortium, dotyczących specyfikacji modeli obiektowych oraz kaskadowego formularza stylów (CSS). Członkowie WSP są zdania, że Microsoft komplikuje korzystanie z przeglądarki poprzez stosowanie własnych technologii zamiast dostosować produkt do standardów obowiązujących i stosowanych przez innych producentów.

"W wyniku odbiegania od powszechnie przyjętych standardów Microsoft sprawia, że tworzenie stron WWW dostępnych dla różnych urządzeń i platform staje się bardzo trudne, o ile nie całkowicie niemożliwe" - stwierdził jeden z członków komitetu kierowniczego WSP.

Z sytuacji tej nie są zadowoleni także programiści, którzy w wyniku pojawiania się nowych wersji przeglądarek Microsoftu i Netscape muszą w swojej pracy uwzględniać kompatybilność ze starszymi i najnowszymi ich wersjami.

Członkowie Web Standards Project, która zrzesza twórców serwisów WWW i użytkowników, zamierzają podjąć działania, mające nakłonić Microsoft do uwzględnienia w ostatecznej wersji najnowszego Explorera odpowiednich standardów. "Poprosimy ludzi, aby powszechnie wyrazili swoją dezaprobatę. Mamy nadzieję poruszyć Microsoft" - podsumował Jeffrey Zeldman, jeden z liderów WSP.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200