Najnowszy AS z rękawa

IBM wprowadza na rynek serwer iSeries 890.

IBM wprowadza na rynek serwer iSeries 890.

Najnowszy model serwera z serii iSeries (dawniej AS/400) można wyposażyć w 32 procesory 64-bitowe Power4 1,3 GHz. Dzięki możliwości partycjonowania każdy z nich może pracować jako oddzielny serwer wirtualny pod kontrolą systemu operacyjnego OS/400 lub Linux. IBM zapowiedział, że do 2004 r. serwery iSeries będą obsługiwać także systemy: IBM AIX oraz, co jest sporym zaskoczeniem, Windows.

Jak wszystkie nowe serwery IBM, i890 zbudowano na podstawie architektury eLiza, dzięki której serwer może samodzielnie diagnozować swój stan, a częściowo nawet usunąć problemy, np. błędy pamięci. Jest to także pierwszy serwer, w którym IBM zastosował zapowiadane od pewnego czasu rozwiązanie o nazwie Enterprise Identity Mapping. Działanie EIM polega na przechwytywaniu przez serwer informacji o logowaniu użytkownika do różnych zasobów sieciowych i ich lokalnym przechowywaniu po to, aby w przyszłości użytkownik uzyskiwał do nich dostęp po jednokrotnym logowaniu.

Wraz z nowym serwerem zadebiutowała najnowsza wersja systemu operacyjnego dla serwerów iSeries - OS/400 V.5 R.2. Nowości dotyczą głównie technologii internetowych. Są to m.in. udogodnienia do budowy serwerów Web Cache oraz funkcje przyspieszające szyfrowanie SSL.

IBM stara się odzyskać pozycję na rynku serwerów średniej wielkości, którą dawno utracił na rzecz Hewlett-Packarda i Suna. Zdaniem przedstawicieli Big Blue, nowy serwer ma konkurować przede wszystkim z najwydajniejszymi komputerami unixowymi Hewlett- -Packarda: wprowadzonym niedawno na rynek rp7410 oraz najszybszym Superdome. IBM przyznaje bowiem, że HP zagraża ustabilizowanej pozycji serwerów AS/400 w przemyśle, handlu i bankowości.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200