Najnowsza wersja jądra Linuxa wciąż jest w fazie opracowywania

Linus Torvalds w sylwestra ujawnił, że jądro systemu wymaga jeszcze paru poprawek. Do rąk testerów trafiła w zamian tzw. wersja prerelease.

Linus Torvalds, twórca systemu Linux, jeszcze dwa miesiące temu przewidywał, że długo oczekiwana wersja systemu 2.4 pojawi się na rynku pod koniec grudnia. Jednakże w sylwestra ujawnił, że jądro systemu wciąż nie jest ukończone.

W liście do grupy programistów zajmujących się jądrem Linuxa, L. Torvalds stwierdził, że choć próbował dotrzymać obiecanego terminu, to "w ostatniej chwili pojawiły się rzeczy, które wymagają poprawienia". W zamian do rąk testerów trafiła nie ostateczna wersja jądra, tzw. prerelease. Twórca Linuxa dodał jednak, że nie będzie kolejnych wersji tego typu i ostateczna wersja jądra o numerze 2.4 pojawi się w najbliższym terminie. Nie sprecyzował jednak konkretnej daty.

Zobacz również:

  • Linux Foundation uruchamia dwie nowe inicjatywy wspierające obliczenia o wysokiej wydajności i systemy pamięci masowej
  • Dlaczego warto aktualizować jądro systemu operacyjnego Linux?

Przypomnijmy, że jądro Lunuxa w wersji 2.4 jest już opóźnione ok. roku w stosunku do pierwszych zapowiedzi. Programiści z niecierpliwością czekają na tę wersję systemu, ponieważ ma on oferować znacznie większe możliwości wykorzystywania maszyn wieloprocesorowych. Ma to być bardzo przydatne szczególnie dla tych użytkowników, którzy chcą uruchamiać aplikacje korporacyjne na serwerach linuxowych. Obecna wersja jądra o numerze 2.2 pozwala na pewne wykorzystywanie rozwiązań z maksymalnie czterema procesorami.

***

Linus Torvalds udostępnił do testów najnowszą wersję jądra Linuxa

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200