Najlepszy z oddziałów

Lewis Platt - prezes Hewlett-Packarda - odwiedził Polskę, która jest brana pod uwagę jako potencjalne miejsce kolejnej inwestycji tej firmy.

Lewis Platt - prezes Hewlett-Packarda - odwiedził Polskę, która jest brana pod uwagę jako potencjalne miejsce kolejnej inwestycji tej firmy.

O potencjalnych inwestycjach w Polsce - podczas spotkania z prezesem HP - rozmawiał Leszek Balcerowicz, wicepremier i minister finansów. Lewis Platt nie potwierdził jednoznacznie, czy i kiedy Hewlett-Packard wybuduje w Polsce fabrykę, o której mówi się już od dawna. Był czas, w którym zapowiadano nawet rozpoczęcie produkcji na październik 1998 r., jednak pod koniec listopada 1998 r. przedstawiciele poinformowali, że kryzys rosyjski spowodował zawieszenie na 15 miesięcy projektu jej budowy.

Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że Hewlett-Packard planuje bezpośrednią inwestycję na polskim rynku. "Za wcześnie jeszcze, aby mówić o szczegółach. Jedyne, co możemy powiedzieć, to to, że Polska jest bardzo poważnie brana pod uwagę jako potencjalne miejsce kolejnej inwestycji. Jeśli będziemy inwestowali w tym regionie Europy, na pewno będzie to nasz kraj" - twierdzą przedstawiciele Hewlett-Packard Polska.

Lewis Platt poinformował o dobiegającym końca procesie podziału korporacji na dwie niezależne firmy: zajmującą się systemami komputerowymi i drukującymi (HP) oraz sprzętem medycznym i pomiarowym (nazwaną na razie - NewCom). Proces podziału - także w Polsce - ma się zakończyć w listopadzie tego roku.

Do końca czerwca br. zostanie zakończony audyt, mający na celu określenie, jakie zasoby zostaną przeniesione do firmy pomiarowej. W Polsce przejdzie do niej prawdopodobnie ok. 25 osób z 260 zatrudnionych w lokalnym oddziale firmy. W ubiegłym roku obroty polskiego oddziału firmy wyniosły 828 mln zł, z czego 7% (58 mln zł) stanowiła sprzedaż sprzętu analitycznego, medycznego i pomiarowego. Trwa już proces rejestracji nowej spółki. Do końca lipca br. powinna zapaść decyzja o wyborze jej prezesa.

Głównym powodem wizyty w Polsce Lewisa Platta było wręczenie Andrzejowi Dopierale, prezesowi polskiego oddziału korporacji, nagrody President Quality Award. Jest to wewnętrzna nagroda HP przyznawana szczególnie wyróżniającym się oddziałom. Jednym z wymagań stawianych przed jednostkami biorącymi udział w konkursie są dobre wyniki finansowe za ostatnie 3 lata, a także wykorzystanie metody zarządzania poprzez jakość (Total Quality Management).


TOP 200