Najlepszy język programowania 2019 roku

Specjalizująca się w ocenie jakości narzędzi deweloperskich firma Tiobe, publikująca comiesięczne indeksy popularności takiego oprogramowania (Tiobe Index), dokonała wyboru języka programowania roku 2019. Został nim język C, który wyprzedził faworyzowany do niedawna język Python.

Jeszcze kilka miesięcy temu wydawało, że to zaszczytne miejsce przypadnie językowi Python, który wygrał w cuglach taki ranking (język programowania roku) w 2018. Ale język C zyskiwał w ostatnim czasie tak na popularności, że pozostawił w pobitym polu również dwóch innych poważnych pretendentów do tego miejsca: języki C i Swift.

Język C został tak wysoko oceniony (chociaż na styczniowej liście Tiobe Index zajmuje drugie miejsce) , ponieważ jego popularność w porównaniu z poprzednim rokiem wzrosła o 2,4 punktu procentowego. Drugie miejsce zajął język C (2,1%), trzecie Python (1,4%), a czwarte Swift (0,6%). W opinii Tiobe język C zyskuje na popularności gdyż nadaje się wyjątkowo dobrze do projektowania aplikacji uruchamianych na urządzeniach instalowanych w środowiskach IoT (Internet rzeczy). Jest też stosunkowo prosty do opanowania i co jest również ważne, kompilatory tego języka są dostępne prawie dla wszystkich platform sprzętowych.

Zobacz również:

Warto przypomnieć, że Tiobe sporządza co miesiąc indeks popularności języków programowania posługując się specjalnym algorytmem, który rejestruje zapytania wysyłane przez deweloperów do różnych wyszukiwarek i witryn. A oto pierwsza dziesiątka Tiobe Index sporządzona na początku tego roku: Java (16,896%), C (15,773%), Python (9,704%), C++ (5,574%), C# (5,349%),Visual Basic .NET (5,287%), JavaScript (2,451%), PHP (2,405%), Swift (1,795%) i SQL (1,504%).


TOP 200