Najlepsi wśród najlepszych

W październiku br. firma doradcza Deloitte ogłosiła wyniki X edycji rankingu pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się firm technologicznych Technology Fast 50 Central Europe. Tradycja takich badań ma już ponad dziesięć lat. Rozpoczęło się w Dolinie Krzemowej w 1995 r. Obecnie badania są prowadzone na całym świecie - poza Stanami Zjednoczonymi obejmują 17 krajów. W odrębnej kategorii uczestniczą kraje Europy Środkowej.

W rankingu Deloitte są wyłaniane firmy technologiczne, a podstawowym kryterium kwalifikacyjnym jest wzrost przychodów ze sprzedaży za ostatnie pięć lat. Tegoroczny ranking Technology Fast 50 uwzględniał wyniki za lata 2004-2008. Europa Środkowa była reprezentowana przez firmy z Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Polski, Rumunii, Serbii, Słowacji, Węgier.

Wśród laureatów dominują firmy funkcjonujące w sektorze informatycznym. Świadczą one głównie usługi w zakresie produkcji oprogramowania, dostarczające rozwiązania internetowe, prowadzące sklepy internetowe, zarządzające portalami społecznościowymi. Podobnie jak w ubiegłym roku najwięcej firm z rankingu stanowią producenci oprogramowania (52%). Jednak największą dynamikę wzrostową wykazuje sektor internetowy, którego udział stanowi 32%.

Najlepsi wśród najlepszych
Przyczynę tego zjawiska wyjaśnia Dariusz Nachyła, partner zarządzający Działem Technologii, Mediów i Telekomunikacji Deloitte w Europie Środkowej. "To prawda, że największe sukcesy odnoszą w Polsce i Europie Środkowej firmy internetowe i softwarowe. Przyczyna jest prosta: aby rozpocząć taki biznes, potrzebna jest tylko otwarta głowa i kilka tysięcy złotych. Nanotechnologia i biotechnologia wymagają olbrzymich nakładów już na początku działalności, a ponieważ finansowanie start-upów w naszym regionie jest postrzegane jako wysoce ryzykowne, jest ono trudno osiągalne. Można mieć nadzieję, że przedsiębiorcy będący teraz na szczycie listy Fast 50 wzbogacą się na tyle, że będą w stanie finansować pomysły swoich młodszych kolegów, również te wymagające większych nakładów" - mówi Dariusz Nachyła.

Średni wzrost przychodów liczony dla wszystkich firm z tegorocznego rankingu wyniósł 933%, poprzednio było to 1271%.

Z kolei średnioroczny wzrost przychodów wyniósł 8,7 mln euro w przeliczeniu na każdą firmę.

W tegorocznym rankingu widzieliśmy znaczną liczbę firm z różnych sektorów gospodarki. Łącznie 24 nowe firmy znalazły się wśród sprinterów.

Sukces polskich firm

Wśród pięćdziesięciu najszybciej rozwijających się przedsiębiorstw Europy Środkowej aż dziewięć pochodzi z Polski, przy czym cztery z nich znajdują się w pierwszej dziesiątce. Pierwsze miejsce na liście Fast 50 zajęła polska firma Netmedia SA, która w ciągu pięciu lat osiągnęła wzrost sprzedaży w wysokości 7210%.

Jak mówi Michał Pszczoła, wiceprezes zarządu Netmedia SA, motorem napędowym firmy jest turystyka. "Może to się wydawać dziwne, szczególnie w czasach trudnego rynku. Jednak okazuje się, że są takie dziedziny turystyki, które mimo wyraźnego zachwiania gospodarki radzą sobie dobrze. Są to przede wszystkim usługi Business Travel oraz inne ekskluzywne produkty. Netmedia specjalizuje się w optymalizacji kosztów podróży służbowych, w tym w rezerwacjach hotelowych i biletach lotniczych. W skład grupy kapitałowej wchodzi między innymi Marco Polo Travel - lider w organizacji rejsów wycieczkowych. To właśnie w tym segmencie odnotowujemy najwyższe wzrosty. Uważam, że Netmedia zawdzięcza swój sukces skutecznemu wykorzystaniu najszerszego kanału sprzedaży, jakim jest Internet" - podsumowuje wiceprezes Pszczoła. Należy dodać, że lider tegorocznego rankingu w ubiegłorocznej edycji uplasował się na 9 miejscu, wykazując się dynamiką wzrostu sprzedaży na poziomie 1925%.

Druga lokata należy do TeamNet International SA, rumuńskiej firmy specjalizującej się w produkcji oprogramowania. Na podium znalazła się jeszcze jedna polska firma - Kompan.pl sp. z o.o., która zajęła trzecie miejsce. Spółka oferuje głównie usługi internetowe, a także prowadzi kampanie sprzedażowe. Kompan.pl w ubiegłym roku znalazł się na siódmym miejscu w Rankingu Rising Stars, który obejmował spółki o co najmniej trzyletniej działalności.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200