Najlepsi w Europie

Jednocześnie z ogłoszeniem rankingu „100 Najlepszych Miejsc Pracy w Stanach Zjednoczonych”, Fortune opublikował po raz pierwszy listę 10 firm, które zasługują na to miano w Europie.

Najlepszym miejscem pracy w Europie okazała się Novo Nordisk, duńska firma farmaceutyczna. Na liście w kolejności znalazły się: ST Microelectronics, Skandia, Morgan Stanley, ING Group, Porsche, L’Oreal, Nokia, San Raffaele i Pret A Manger. Jak widać wśród najlepszych znalazły się znane na całym świecie korporacje, ale także włoski szpital San Raffaele. Oznacza to, że aby stać się najlepszym niekoniecznie trzeba być najbogatszym.

Według autorów rankingu, zarówno w USA jak i w Europie, docenione zostały firmy, które starają się zapewnić swoim pracownikom równowagę między pracą a życiem prywatnym.

Są jednak różnice. Zdaniem autorów, w europejskich kantynach pracowniczych serwuje się lepsze jedzenie, bardziej niż w USA dba się też o architekturę miejsca pracy. Europejscy pracodawcy bardziej poważnie podchodzą do spraw zabezpieczenia socjalnego pracowników. Z drugiej strony mają o wiele mniejsze pole manewru jeśli chodzi o pensje i bonusy, gdyż kodeksy pracy w Europie nie pozostawiają, tak jak dzieje się to w USA, zbyt dużej swobody.