Najlepiej zarabiają informatycy

Jak wynika z ogólnopolskiego badania wynagrodzeń firmy Sedlak & Sedlak, działy IT - podobnie jak w latach ubiegłych - są tymi, w których zarabia się najwięcej.

Pracownicy działów IT nadal są w czołówce jeśli chodzi o zarobki. Mediana wynagrodzeń w dziale IT wyniosła w 2010 r. prawie 5 150 zł. Pracownicy działów IT zarabiali więc 14% więcej niż osoby w marketingu i 28% więcej niż osoby zajmujące się sprzedażą.

Zarobki pracowników IT w znacznej mierze zależą jednak od branży. W 2010 r. najlepiej wiodło się informatykom pracującym w bankowości oraz telekomunikacji. Zarobki w tych branżach wahały się w granicach 4 250 zł u pracowników szeregowych do 9 800 zł na stanowisku kierowniczym.

Najgorzej opłacani byli pracownicy działów IT w sektorze publicznym. Pracownicy szeregowi zarabiali tam w ubiegłym roku 2 600 zł, a osoby na stanowiskach kierowniczych 6 000 zł, czyli prawie 4 000 zł mniej niż w bankowości.

5100 zł

to średnie wynagrodzenie w działach IT w Polsce.

Pod lupę wzięto wynagrodzenia administratorów baz danych, programistów baz danych, testerów oprogramowania, webdeveloperów, webmasterów i grafików komputerowych. Wśród nich najwyższymi zarobkami mogli się pochwalić w 2010 r. administratorzy baz danych, programiści baz danych i testerzy oprogramowania. Zarabiali oni między 6000 zł a 4 650 zł. Zarobki webdeveloperów oscylowały w granicy 3 500 zł, nieco mniej zarabiali webmasterzy, a poniżej 3000 zł graficy komputerowi.

Sedlak&Sedlak zbadał też w jakich miastach zarobki informatyków są najwyższe. Różnice w wysokości wynagrodzenia dla specjalisty IT w kilku polskich miastach różnią się nawet o 1 500 zł. Specjalista IT w Warszawie mógł w ubiegłym roku zarobić 6 000 zł, w Poznaniu i Gdańsku 5 000 zł, a w Łodzi 4 400 zł.

Z kolei z raportu "Freelancer w Polsce 2010" przygotowanego przez www.infakt.pl wynika, że średnio tzw. wolni strzelcy osiągają w Polsce, w skali miesiąca przychód w wysokości 8 695 zł, ale są i tacy, którzy zarabiają nawet powyżej 100 tys. zł. Co ważne, dla prawie 70% respondentów zarobki na deklarowanym poziomie nie są satysfakcjonujące. Są oni jednak w tej kwestii optymistami, oczekując z roku na rok coraz wyższego dochodu. Dowodzi to, iż polscy freelancerzy to ludzie ambitni, dążący do sukcesu finansowego.


TOP 200