Najlepiej zarabiają informatycy

Najlepiej zarabiają informatycy
Z tego samego raportu wynika, że polski freelancer ma średnio 34 lata i najczęściej może się poszczycić wyższym wykształceniem. Prowadzi firmę przeważnie nie dłużej niż trzy lata, działając w szeroko pojętych usługach. Oferuje swoje usługi głównie na terenie kraju, ale zdarza się, że również pracuje dla podmiotów zagranicznych.

Lista branż, w których pracują "wolni strzelcy" cały czas się wydłuża. Przoduje handel i sprzedaż (16,83%). Tuż za nimi plasuje się właśnie informatyka/programowanie (14,60%) oraz doradztwo i konsulting (11,01%). Dość licznie reprezentowane są również budownictwo (8,79%) oraz grafika i projektowanie (8,17%).

Do założenia własnej firmy polskich freelancerów najbardziej motywuje potrzeba niezależności oraz możliwość osiągania wyższych zarobków. Natomiast największą przeszkodą, z którą muszą się zmierzyć, są wysokie składki ZUS, ale także niepewność finansowa. Polscy freelancerzy najczęściej pracują dla małych i średnich firm, ale znacząca ich część oferuje swoje usługi także sobie nawzajem. Przejawem chęci współpracy jest fakt, że coraz bardziej popularny staje się coworking. Niejednokrotnie freelancerzy korzystają też z pomocy znajomych lub poleconych "wolnych strzelców".

Najczęściej współpraca freelancerów z klientami opiera się na dużej dozie zaufania do zleceniodawców, ponieważ "wolni strzelcy" przeważnie nie zabezpieczają realizacji projektów przez pobieranie zaliczek. Taki optymizm ma swoje uzasadnienie, ponieważ w znaczącej większości płatności są regulowane, choć w połowie przypadków zdarzają się opóźnienia lub konieczne są ponaglenia.


TOP 200