Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox

Użytkownicy Internetu w Polsce dzielą się na tych, którzy korzystają z Internet Explorera i jest im z tym dobrze - nie widzą problemów związanych z bezpieczeństwem, nie chcą ułatwień w przeglądaniu stron WWW; Druga grupa to ci, którzy zdecydowali się na zainstalowanie na komputerze innej przeglądarki - takiej, która pozwoli efektywniej pracować, zapewni bezpieczeństwo i stabilność działania. Wybór jest ogromny, jednak najgorszy produkt jaki można sobie wyobrazić to Mozilla Firefox... bez dodatków. Przedstawiamy w poniższym artykule 20 rozszerzeń dla Firefoksa, które sprawią, iż stanie się ona jednym z najlepszych narzędzi internetowych.

Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
Dlaczego większość użytkowników Internetu w Polsce używa przeglądarki Microsoftu? Czyżby doceniali ją za swoją stabilność, wygodę obsługi, atrakcyjny wygląd, czy może wreszcie bezpieczeństwo? Dlaczego ludzie nie wybiorą bezpłatnej alternatywy, która pod każdym względem przewyższa mocno podstarzałego Internet Explorera? Otóż przyczyna jest prosta - IE dostępny jest w systemie jako jego nieodłączny element, a inne aplikacje trzeba instalować. W przypadku Firefoxa problem polega dodatkowo na tym, iż nie sposób wygodnie korzystać z tego narzędzia bez instalacji dodatków.

Metody instalacji

Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
Pierwszy z nich jest banalny: wystarczy kliknąć w menu głównym Narzędzia -> Rozszerzenia. Naszym oczom ukaże się okno z zainstalowanymi dodatkami. To "centrum dowodzenia" wtyczkami. Z tego poziomu można odinstalować wybrany moduł, sprawdzić czy jest już nowa wersja, wybrać preferencje danego rozszerzenia (okno właściwości zależy wyłącznie od twórcy dodatku) i wreszcie - pobrać więcej rozszerzeń. Ta ostatnia opcja wywoła stronę WWW mozilla update, która jest nadal w fazie testów.

Zobacz również:

  • Firefox: te rozszerzenia cieszyły się w tym roku największym powodzeniem
Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
Dzięki szyfrowanemu połączeniu z witryną mamy absolutną pewność, iż nikt niepowołany nie zakradnie się bez wiedzy użytkownika do komputera. Wtyczki pogrupowane są w różne kategorie, dzięki którym łatwiej jest się poruszać. Po wybraniu odpowiedniej wtyczki klikamy "Install Now". Pliki rozszerzeń są zapisywane przeważnie w formacie XPI. Są one automatycznie rozpoznawane przez Firefoksa i dodają się do listy zainstalowanych dodatków. Program z reguły wymaga potem ponownego uruchomienia.

Gdzie szukać wtyczek?

Oto popularne serwisy, które warto odwiedzić, aby znaleźć swoje ulubione rozszerzenia.

http://addons.update.mozilla.org

http://mozdev.org

http://mozillapl.org

Inne metody sprowadzają się do zapisania pliku na dysk komputera. Przeglądarki, takie jak Internet Explorer, traktują format XPI jako zwykły plik. Należy więc umieścić go w wybranym miejscu a następnie kliknąć w menu głównym FF: Plik -> Otwórz. Inną możliwością jest przeciągnięcie pliku na okno programu lub uruchomienie instalacji z linii poleceń. Efektem tych działań jest ukazanie się okna dialogowego. Dalej proces przebiega dokładnie tak samo jak powyżej.

Istnieją rzecz jasna dodatki, które określane są jako zewnętrzne. Te wystarczy pobrać z Internetu i zainstalować jak zwykły program użytkowy.

Niezbędnik

Każdy użytkownik Firefoxa ma zapewne swoje ulubione dodatki, dzięki którym jego przeglądarka jest jedyna w swoim rodzaju i posiada dokładnie takie funkcje, jakie są potrzebne w codziennej pracy lub rozrywce.

Mimo to postanowiliśmy wybrać 20 dodatków, które warto mieć w komputerze. Będzie to stanowiło punkt wyjścia do dyskusji w komentarzach oraz na forum.

Polecane wtyczki
Ze względu na ogromne możliwości w sterowaniu przeglądarką FF polecamy dodatek Easy Gestures. Na uwagę zasługują również Adblock - filtrujący zawartość wyświetlanej strony WWW, FlashGot - usprawniający pobieranie plików oraz Wtyczki PWN, które po zainstalowaniu w FF umożliwiają dostęp do słowników.

Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
Foxy Tunes

Pozwala, bez odrywania się od przeglądarki, uruchamiać i sterować odtwarzaniem muzyki. Po zainstalowaniu dodatku na pasku zadań ukazują się przyciski: play, stop, ff, rev, pauzy, itp. Narzędzie przydatne dla osób słuchających muzyki w trakcie przeglądania WWW.

Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
ForecastFox

Rozszerzenie będzie bardzo użyteczne dla wszystkich osób, sprawdzających po kilka razy dziennie prognozę pogody. Wtyczka korzysta z informacji pogodowych umieszczonych w serwisie weather.com. Dodatek dostarcza informacji pogodowych dla największych miast w Polsce.

Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
Session Saver

Automatycznie zapisuje i odtwarza sesje przeglądarki. W zależności od ustawień można zapisywać każdorazowo sesję (przy zamykaniu przeglądarki) i odtwarzać ją przy uruchomieniu. Zagwarantuje to możliwość kontynuacji pracy dokładnie w miejscu jej zakończenia, bez konieczności wyszukiwania potrzebnych stron WWW. Zaawansowane opcje konfiguracyjne powinny pomóc w indywidualnym dostosowaniu rozszerzenia.

Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
Easy Gestures

Centrum nawigacyjne służy do wywoływania funkcji i programów. Jest to zaawansowane narzędzie, które dostosuje przeglądarkę do potrzeb najbardziej wymagających użytkowników. Można np. przypisać klawisze uruchomienia wtyczki, zdefiniować akcje, które będą odpowiadały poszczególnym gestom myszy, ustawić konfiguracje alternatywne i wiele innych. Jeżeli coś jest niezbędne w przeglądarce Firefox, to właśnie ten dodatek.

Paste and Go

Nieoceniony dodatek, który umożliwia wklejenie adresu internetowego ze schowka do pola adres i automatyczne udanie się do tego miejsca.

Najgorsza przeglądarka - Mozilla Firefox
Rewind Fastforward Buttons

Rozwiązanie znane z przeglądarki Opera - rozszerzenie dodaje na pasku nawigacyjnym dodatkowe przyciski wyglądem przypominające symbole na magnetowidzie. Służą do przechodzenia pomiędzy odwiedzonymi domenami (następnej lub poprzedniej).

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200