Najcenniejsze umiejętności w IT na najbliższy rok

Niemal jedna trzecia amerykańskich menedżerów IT zamierza w ciągu najbliższego roku przyjąć nowych pracowników do swojego działu. Najbardziej poszukiwane kwalifikacje to: programowanie i rozwijanie aplikacji oraz zarządzanie projektami.

Niemal 29% spośród 353 menedżerów IT, którzy uczestniczyli w badaniu, przeprowadzonym na zlecenie amerykańskiej edycji magazynu Computerworld, planuje zwiększyć zatrudnienie w swoim dziale w ciągu najbliższego roku. Jest to wynik lepszy niż w 2010 r. i w 2009 r., kiedy taki zamiar deklarowało odpowiednio 23% i 20% respondentów.

W ciągu najbliższego roku 29% respondentów zamierza zwiększyć zatrudnienie, 17% zmniejszyć, a 54% - pozostawić na niezmienionym poziomie.

Zobacz również:

  • Albo rozwój, albo odejście - pracownicy walczą o nowe kompetencje
  • Na co zwrócić uwagę przy wyborze narzędzia CMS?

Respondenci wymienili 9 umiejętności, które będą w ich działach najbardziej poszukiwane.

1. Programowanie i rozwijanie aplikacji. 61% respondentów zamierza zatrudniać osoby posiadające te kwalifikacje, jest to o 44% więcej niż w 2010 roku.

2. Zarządzanie projektami - 44% ankietowanych menedżerów IT planuje zatrudniać osoby posiadające te kompetencje w ciągu najbliższego roku, wobec 43% w 2010 roku.

3. Help desk/Wsparcie techniczne - 35% planuje zatrudniać specjalistów w tych dziedzinach, jest to mniej w porównaniu z deklaracjami sprzed roku (43%).

4. Zarządzanie siecią - 35% respondentów planuje zatrudniać osoby biegłe w tajnikach sieci, wobec 38% w 2010 r.

5. Business Intelligence - 23% planuje zatrudniać osoby sprawnie poruszające się w zagadnieniach BI, o 13% więcej niż w 2010 roku.

6. Data Center - 18% respondentów planuje zatrudniać specjalistów w tej dziedzinie, jest to o 21% mniej niż w ubiegłym roku.

7. Web 2.0 - 18% zamierza zatrudniać ekspertów w tej dziedzinie, jest to o 17% więcej niż rok wcześniej.

8. Bezpieczeństwo - 17% zamierza zatrudniać specjalistów ds. bezpieczeństwa, jest to znacznie mniej niż rok temu (32%).

9. Telekomunikacja - 9% ankietowanych menedżerów IT zamierza w ciągu najbliższego roku zatrudniać pracowników patrząc na ich znajomość technologii telekomunikacyjnej, w 2010 r. plany takie deklarowało 17% respondentów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200