Najbliższa przyszłość SCO Unixa

Santa Cruz Operation zapowiedziała kolejne wersje swoich systemów.

Santa Cruz Operation zapowiedziała kolejne wersje swoich systemów.

Santa Cruz Operation, jeden z największych producentów komercyjnych wersji systemu Unix, ujawnił swoją strategię i kolejność wprowadzania nowych wersji systemów na rynek. Obecnie strategią firmy jest dostarczanie na rynek produktów budowanych jako system scentralizowanych aplikacji uruchamianych na serwerze, a nie pracujących w trybie klient-serwer. Strategia ta będzie realizowana w produktach, które pojawią się na rynku w najbliższej przyszłości: wersji 2.1.2 systemu UnixWare (ta wersja została odkupiona przez SCO od firmy Novell we wrześniu 1995 r.) oraz nowych systemach klastrowych ReliantHA i ReliantDLM. UnixWare 2.1.2 oferuje wiele nowych rozszerzeń internetowych importowanych z pakietu FastStart. Wsparcie dla Internetu jest główną cechą UnixWare, który przeznaczony jest dla małych i średnich firm coraz częściej włączających się do sieci globalnej. W tym segmencie rynku bezpośrednim konkurentem dla UnixWare jest oprogramowanie IntranetWare for Smali Business firmy Novell. UnixWare obecnie zawiera oprogramowanie serwera WWW Netscape FastTrack Server, przeglądarkę i — Navigator Gold, a także oprogramowanie umożliwiające realizację i monitoring połączeń PPP firmy Morning Star. W pakiecie znalazło się również oprogramowanie archiwizujące ARCserve/Open Lite, na które SCO ma licencje od firmy Cheyenne. Identyczne oprogramowanie pojawi się także w kolejnej wersji OpenServera, oznaczonej numerem 5.0.4, która znajdzie się na rynku pod koniec II kwartału br. UnixWare 2.1.2 jest już dostępny na rynku w cenie 1295 USD za serwer aplikacji (Application Server) i 695 USD za standardową wersję (Personal Edition).

Klastry

Do końca kwietnia mają być wprowadzone na rynek także dwa rozwiązania klastrowe firmy Santa Cruz Operation. Pierwsze z nich, ReliantHA (High Availability), używa technologii firmy Pyramid i umożliwia budowę czteroserwerowych systemów klastrowych, oferujących nieustanny monitoring ich podstawowych komponentów i automatyczne przejmowanie zadań przez sprawne serwery w przypadku awarii któregoś z nich (obsługę klientów aplikacji uruchomionych na uszkodzonym serwerze). Drugi rodzaj klastrów ReliantDLM (Distributed Lock Manager) przeznaczony jest dla klientów, zamierzających wykorzystać je do pracy baz danych. Standardowo pracuje on pod kontrolą UnixWare 2.1 i oferuje bazę danych Oracle7 Parallel Server. Licencja ReliantHA kosztować ma 4000 USD za pojedynczy serwer, ReliantDLM - 3000 USD.

Tarantella

Jeszcze w tym kwartale SCO ma udostępnić wersję Alpha produktu znanego pod kryptonimem Tarantella. Jest to oprogramowanie typu middleware, umożliwiające dowolnym klientom sieciowym uniwersalny dostęp do aplikacji rezydujących na serwerze bez względu na serwer. Tarantella wspiera po stronie klienta większość popularnych systemów operacyjnych PC, komputery sieciowe, a także małe, przenośne palmtopy Po stronie serwera produkt wspiera zarówno Unixa, jak i Windows NT. Współpracuje także z bazami danych SQL. Oprogramowanie ma zawierać inną ciekawą funkcję, która umożliwi użytkownikowi zatrzymanie w dowolnej chwili pracy aplikacji na jednym z klientów i przeniesienie całego procesu na innego klienta sieciowego bez zamykania tej aplikacji i utraty danych, wykorzystywanych do pracy z nią.

Gemini

Tarantella to jeden z kolejnych etapów w kierunku uniwersalnego sieciowego systemu operacyjnego, nad którym pracuje SCO. Gemini, bo tak nazywa się system, będzie integrować UnixWare z OpenServerem i technologią Tarantella. System ten będzie miał wiele rozszerzeń 64-bitowych, co zwiększy jego wydajność, i zostaną zaimplementowane w nim nowe możliwości zarządzania pamięcią. Umożliwi on także budowę heterogenicznych systemów klastrowych. W Gemini zostanie zawarta także nowa konsola administratora (WebTop), umożliwiająca pełne zarządzanie systemem za pośrednictwem zwykłych przeglądarek WWW System będzie wyposażony w serwer DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol), ma mieć wsparcie dla Javy oraz mechanizm bezpiecznych portów (secure sockets). W pełni 64-bitowa wersja systemu Gemini dostępna będzie w rok po udostępnieniu Gemini I, kiedy Intel dostarczy 64-bitowy procesor Merced — zapowiadają przedstawiciele SCO.


TOP 200