Najbardziej przydatne nowości w Windows 11 22H2 (2022)

Pierwsza duża aktualizacja Windows 11 została już uzupełniona o wszystkie zapowiadanie funkcje. Oto najbardziej przydatne opcje, które pojawiły się w najnowszym wydaniu Windowsa.

We wrześniu 2022 roku firma Microsoft wprowadzenia na rynek pierwszą dużą aktualizację dla systemu operacyjnego Windows 11. Niestety pierwsze wydania Windows 11 2022 nie posiadały wszystkich zapowiadanych funkcji. Pojawiły się one dopiero wraz z aktualizacją oprogramowania wydaną we wtorek - 18 października 2022 roku. Łatka KB5019509 udostępniana za pośrednictwem Windows Update wprowadziła do systemu Windows 11 22H2 zapowiadane od długiego czasu nowości.

Windows 11 22H2
Źródło: microsoft.com

Windows 11 22H2

Źródło: microsoft.com

W niniejszym materiale przedstawiamy najciekawsze i najbardziej użyteczne nowości, które pojawiły się wraz z aktualizacją Windows 11 2022 uzupełnioną o łatkę KB5019509. Zajmujemy się funkcjami bezpieczeństwa i ochrony prywatności, oraz rozwiązaniami, które wpływają na komfort użytkowania.

Zobacz również:

  • Nearby Sharing od Google - wygodny sposób na przesyłanie plików
  • Były programista Microsoftu: wydajność Windows 11 jest "komicznie zła" nawet na potężnym PC

Zaktualizowany Eksplorator plików

Po wielu miesiącach oczekiwania użytkownicy systemu operacyjnego Windows otrzymali zaktualizowany Eksplorator plików, który otrzymał jedną, ale bardzo istotną opcje. Podobnie jak Finder w macOS, Eksplorator plików w Windows 11 2022 Update posiada funkcję pracy z wieloma zakładami w jednym oknie. Microsoft przeniósł zakładki, które doskonale znamy z przeglądarki Microsoft Edge do menedżera plików. Dzięki nowej funkcji można przegadać wiele lokalizacji plików z wykorzystaniem jednego okna Eksploratora plików. Rozwiązanie to znacząco poprawia wydajność, efektywność i komfort pracy z komputerami pracującymi pod kontrolą Windowsa.

Eksplorator plików z zakładkami
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Eksplorator plików z zakładkami

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Zakładki można dodawać w górnej części Eksploratora plików. Wystarczy kliknąć + na wstążce lub przeciągnąć jedno okno Eksploratora plików na drugie.

Funkcja pojawiła się w Windows 11 2022 wraz z spełniającą aktualizacja wydaną w październiku 2022 roku.

Foldery z aplikacjami w Menu Start

Windows 11 2022 wprowadza także zaktualizowane Menu Start. Gigant z Redmond wysłuchał próśb użytkowników i znacząco zmodyfikowała Menu Start w kontekście funkcjonalności. Pojawiła się możliwość grupowania aplikacji w foldery. Rozwiązanie to od lat dostępne było w Windows 10, ale niestety nie trafiło do pierwszego wydania Windows 11.

Foldery z aplikacjami w Menu Start
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Foldery z aplikacjami w Menu Start

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Foldery można tworzyć poprzez przyciąganie na siebie aplikacji. Użytkownik może tworzyć dowolną liczbę folderów i swobodnie modyfikować ich nazwy.

Foldery z aplikacjami działają niezależnie od przypinania folderów, które można umieścić w dolnej części Menu Start.

Nowy układ Menu Start

Menu Start otrzymało równie dodatkowy - trzeci - layout pozwalający na wyświetlanie większej liczby przypiętych folderów, zamiast aplikacji. W Windows 11 2022 można wybierać spośród domyślnego widoku, widoku rekomendacji oraz widoku przypiętych aplikacji.

Nowe układy Menu Start
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Nowe układy Menu Start

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Sesje skupienia

Windows 11 2022 Update wprowadza zupełnie przeprojektowane rozwiązanie pozwalające na korzystanie z trybu skupienia. Zaktualizowane rozwiązanie pozwala tworzenie sesji skupienia o wybranej długości czasu. Po aktywacji sesji skupienia użytkownik może skorzystać z trybu nie przeszkadzać, wyłączyć miganie paska zadań, ukryć wskaźniki w aplikacjach wyświetlające nowe powiadomienia oraz uruchomić czasomierz pozostałego czasu w trybie skupienia.

Sesje można swobodnie edytować uruchamiając lub dezaktywując wybrane opcje. Czas trwania pojedynczej sesji skupienia może trwać od 5 minut do 4 godzin.

Nowy tryb skupienia 
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Nowy tryb skupienia

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Sesje skupienia można zintegrować z aplikacją Microsoft To Do do zapisywania zdań do wykonania.

Nowe, stare funkcje paska zadań

Na pierwszy rzut oka tego nie widać, ale Windows 11 22H2 wprowadza sporo zmian do paska zadań. Producent pozwolił na dodawanie aplikacji do paska zadań poprzez przeciągnięcie i upuszczenie w odpowiednim miejscu. Pasek zadań otrzymał również menu przepełnienia. Opcja ta pozwala wyświetlić wszystkie aplikacje, które nie wyświetlają się na pasku zadań z powodu ograniczonego miejsca. Rozwiązanie działa identycznie jak wyświetlenie wszystkich aplikacji w zasobniku systemowym znajdujących się w prawej części paska zadań.

Łatwiejsze korzystanie z układów Snap

Windows 11 22H2 wprowadza pewne ułatwienia do układów Snap, które pozwalają na wygodne rozmieszczanie okien aplikacji na dostępnych ekranach. Po kliknięciu i przeciągnięciu aplikacji do układu Snap pojawi się nowy uchwyt umożliwiający wygodne rozmieszczenie aplikacji w kilku konfiguracjach. Użytkownik może wybrać konfiguracje wyświetlanych aplikacji na pierwszym planie oraz ich ilośc.

Skrót klawiszowy Win + Z pozwala szybko wywołać menu układów Snap i wyświetlać je z numerami, które ułatwiają identyfikację poszczególnych grup.

Sugerowane działania

Użytkownicy komputerów z systemem Windows 11 2022 wraz z październikową aktualizacją z regionu Stanów Zjednoczonych, Meksyku lub Kanady mogą skorzystać z nowej opcji sugerowanego działania. Rozwiązanie w praktyce działa podobnie jak opcje, które od lat znamy z mobilnych systemów operacyjnych - Androida oraz iOS. Po zaznaczeniu i skopiowaniu numeru telefonu system operacyjny Windows 11 zaproponuje wykonanie połączenia telefonicznego z wykorzystaniem platform Microsoft Teams czy Microsoft Skype lub dodanie nowego wydarzenia w Kalendarzu.

Sugerowane działania korzystają ze sztucznej inteligencji i wkrótce pojawia się również w dodatkowych regionach świata.

Zaktualizowany menedżer działań z przyciskiem efektywności

Windows 11 2022 porzuca menedżer zadań znany z Windowsa 10. System operacyjny dostarczany jest z zupełnie nowym programem, który posiada dodatkowy przycisk uruchamiający tryb wydajności. Microsoft zaktualizował również jego wygląd. Poszczególne zakładki znajdują się teraz na lewej krawędzi.

Zaktualizowany Menedżer zadań
fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Zaktualizowany Menedżer zadań

fot. Daniel Olszewski / Computerworld

Tryb wydajności pozwala ograniczać zasoby sprzętowe wykorzystywane przez wybrane aplikacje, aby poprawić efektywność działania komputera.

Nowe funkcje bezpieczeństwa

Windows 11 2022 to również nowe funkcje bezpieczeństwa. Aktualizacja wprowadza Smart App Control - wbudowany system zabezpieczeń broniący użytkowników przed instalacją zainfekowanego oprogramowania. Całość wykorzystuje sztuczną inteligencję oraz bazę danych programu Windows Defender, aby w czasie rzeczywistym skanować pliki instalacyjne. Co istotne opcja ta aktywna jest jedynie po wykonaniu czystej instalacji systemu operacyjnego.

Drugą nowością z zakresu bezpieczeństwa oraz ochrony prywatności jest zaawansowana ochrona phishingowa, która chroni użytkownika przed wykradzeniem danych do logowania do systemu operacyjnego Windows 11 oraz konta Microsoft 365.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200