Najbardziej pożądane zawody w IT

W styczniu 2015 roku połowa ofert pracy dla specjalistów IT była skierowana do programistów. Pracodawcy poszukiwali też administratorów systemów, specjalistów wsparcia technicznego i help desku oraz testowania.

Według Pracuj.pl dynamicznie wzrosło zapotrzebowanie na informatyków od analizy biznesowej (32% w stosunku do stycznia ub. r.) oraz architektury (wzrost na poziomie 38%). Coraz więcej rekruterów poszukuje osób z doświadczeniem w Big Data. Według badania przeprowadzonego przez InsightExpress 8 na 10 polskich menedżerów IT sądzi, że Big Data będzie stanowiło trzon strategii ich przedsiębiorstw w ciągu najbliższych pięciu lat. Naprzeciw tym oczekiwaniom wychodzą polskie uczelnie. Inżynierię danych można studiować w Szkole Głównej Handlowej. Seminaria na temat Big Data organizuje też Politechnika Warszawska. Warto się kształcić w tym kierunku, bo według Hala Variana, głównego ekonomisty Google, badacz danych będzie jednym z najbardziej pożądanych zawodów w IT najbliższej dekady. Według szacunków w Stanach Zjednoczonych na specjalistów Big Data będzie czekało 1,5 mln wolnych stanowisk.

Więcej informacji o problematyce zatrudniania nowych pracowników w działach informatycznych firm i instytucji można znaleźć w raporcie Computerworld „Praktyki i staże w IT”, który jest bezpłatnie dostępny do pobrania z serwisu www.computerworld.pl.

Coraz większych nakładów środków i specjalistycznej wiedzy będzie wymagało zapewnienie bezpieczeństwa systemów komputerowych. W większości firm za bezpieczeństwo odpowiadają te same osoby, które administrują systemem. Jeśli jednak obowiązków związanych z utrzymaniem bezpieczeństwa systemu informatycznego będzie coraz więcej, staną się one bardziej skomplikowane i będą zajmowały więcej czasu, pracownicy działu IT zaczną się w tym kierunku specjalizować i będą poszukiwać możliwości zdobycia odpowiedniej wiedzy i kwalifikacji.

Zobacz również:

  • Freelancerzy opanowują rynek pracy nie tylko w IT

Coraz popularniejsze są zawody związane ze szkoleniami online (tzw. distance learning). Wśród nowo powstałych zawodów są specjaliści ds. architektury IT (dbają m.in. o dostępność materiałów edukacyjnych i łatwość nawigacji po stronach www), edytorzy kursów (modyfikują tradycyjne metody kształcenia na potrzeby internetu, dzielą ich zawartość na krótkie i zrozumiałe odcinki oraz dodają elementy multimedialne itp.).

Kolejną specjalnością, która ma przed sobą przyszłość, jest projektowanie e-usług. Zwłaszcza tych na urządzenia mobilne, z wykorzystaniem lokalizacji. Perspektywiczne są również specjalizacje inżynierskie związane z programowaniem inteligentnych urządzeń komunikujących się za pomocą internetu. Na pracę mogą też liczyć konstruktorzy samochodów elektrycznych. Produkcją takich pojazdów chce się zająć Apple. Jak donosi Reuters, informatyczny potentat został oskarżony przez producenta akumulatorów, firmę A123 Systems, o nielegalne podbieranie najlepszych inżynierów zajmujących się systemami akumulatorów.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200