Najbardziej innowacyjne polskie firmy IT

Opisując polski rynek informatyczny nieustannie trafiamy na niewielkie, innowacyjne polskie firmy zbudowane w oparciu o nietuzinkową wiedzę założycieli. Firma naprawdę innowacyjna jest zazwyczaj owocem pasji, głębokiej wiedzy popartej ciekawością badacza i skłonnością do ryzyka przedsiębiorcy.

Czasem rodzi się po obronie pracy doktorskiej, często powstaje z przypadku. W opowieściach o powstaniu polskich firm technologicznych pojawia się często motyw Wyjazdu. Młodzi, obiecujący naukowcy poszukują możliwości pracy nad interesującą ich tematyką; nie znajdując jej w Polsce, wyjeżdżają na zagraniczne stypendium i tam rozwijają skrzydła; zawierają interesujące znajomości, pozyskują pierwszych klientów, udowadniają potencjał swojego pomysłu i... wracają do Polski, aby - pomimo umiarkowanie sprzyjających warunków lub przeciwnie, ceniąc otwarte głowy i intelektualną sprawność absolwentów polskich uczelni - kontynuować swój projekt.

Często pojawia się postać Mentora: promotora pracy naukowej, który uwierzył w obiecującego studenta i pomógł mu w uzyskaniu finansowania projektu lub nawiązaniu pomocnych kontaktów za granicą, pracownika dużej korporacji, który pozwolił młodemu naukowcowi rozwijać własny projekt badawczy w jej ramach, klienta, który zaryzykował inwestycję w rodzący się produkt, służąc swoim branżowym doświadczeniem. Polscy innowatorzy są cierpliwi, wytrwali i głęboko zaangażowani w to, co robią. Ich opowieści nigdy nie zaczynają się od: "Szukaliśmy na rynku jakiejś niszy, w której dałoby się nieźle zarobić". Niektórzy z nich wcale nie planowali zakładania własnej firmy, ale zachęceni pozytywnym odbiorem ich pomysłu przez potencjalnych klientów niejako wyszli naprzeciw ich oczekiwaniom. Rzadko wspominają o tym, że rozwijaliby się znacznie szybciej, gdyby tylko mieli więcej pieniędzy do dyspozycji; kluczowe okazuje się pierwsze 20-50 tys. zł pozwalających na rozkręcenie działalności.

Gdzie narodzą się kolejne innowacyjne projekty? Gdzie szukać nieodkrytych gwiazd i bohaterów, których moglibyśmy postawić za wzór studentom uczelni technicznych zastanawiających się nad swoją przyszłością i licealistom, którzy dopiero rozważają wybór kierunku studiów? Zachęcamy Czytelników do głosowania na najciekawsze polskie innowacyjne firmy IT. Otrzymaliśmy już 13-cie zgłoszeń. Nasza lista dostępna jest na stronie go.computerworld.pl/36af2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200