Najbardziej aktywni użytkownicy mobilnego internetu zdominowali sieci

Już blisko 65% użytkowników technologii mobilnych w krajach rozwiniętych stanowią tzw. heavy users, czyli osoby regularnie korzystające z zaawansowanych usług sieciowych - wynika z badania zaprezentowanego przez Nokia Siemens Networks. Oznacza to, że liczba osób chętnie korzystających z rozwiązań mobilnych, takich jak poczta elektroniczna czy nawigacja GPS, wzrosła w ub. r. o prawie 20%.

"Heavy users" to osoby regularnie wykorzystujące urządzenia mobilne, np. do przeglądania witryn internetowych, dokonywania transakcji finansowych czy wymiany plików. W ub. r. grupa ta, w której przeważają osoby poniżej 35 roku życia, stanowiła aż 65% wszystkich użytkowników mobilnych. Jak pokazuje badanie "Customer Acquisition and Retention Study Report 2013", coraz większą wagę przywiązują oni do jakości usług internetowych, która jest decydującym kryterium dla wyboru operatora.

Prawie połowa z nich zgodziłaby się płacić wyższe rachunki w zamian za bardzo dobrą jakość połączenia. Z kolei 40% użytkowników jest gotowych ponosić większe koszty za dodatkowe usługi mobilne. W poszukiwaniu lepszej oferty "heavy users" częściej niż zwykli użytkownicy są skłonni do zmiany dotychczasowego operatora - na taki krok w ciągu najbliższych 12 miesięcy może zdecydować się 39% z nich.

Zdaniem ekspertów gwałtowny rozwój urządzeń mobilnych może spowodować, że dotychczasowa infrastruktura telekomunikacyjna wkrótce nie będzie w stanie odpowiedzieć na potrzeby i oczekiwania użytkowników.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200