Nagrywarki przyszłości: 200 GB na krążku CD

Koalicja japońskich producentów, zrzeszająca takie firmy, jak Sharp i TDK, przy wsparciu agencji rządowych, opracowała technologię, która pozwoli zapisać na 12 cm krążku optycznym nawet 200 GB danych.

Koalicja japońskich producentów, zrzeszająca takie firmy, jak Sharp czy TDK, przy wsparciu agencji rządowych, opracowała technologię, która pozwoli zapisać na 12 cm krążku optycznym nawet 200 GB danych.

<b>Jednak czerwony</b>

Nowa technologia jest oparta na wykorzystaniu czerwonego promienia lasera, podobnego do tych, które obecnie są używane przy produkcji dysków optycznych. Dyski optyczne przechowują dane jako serię punktów, pokrywającą powierzchnię nośnika. Inżynierowie japońscy zdołali uzyskać mniejszą powierzchnię tych punktów, co bezpośrednio przekłada się na możliwość przechowywania większej ilości danych. Aby to osiągnąć, dotychczas trzeba było używać laserów o krótszej długości fali, takiej jak w niebieskim laserze. Niestety, takie rozwiązanie wymagało korzystania z drogich nośników optycznych i bardzo kosztownych laserów.

Zobacz również:

Obecnie naukowcy opracowali urządzenia, które przy wykorzystaniu popularnych, czerwonych laserów pozwalają na wypalanie punktów o rozmiarach jedynie 85 nanometrów. "Ten typ lasera w przypadku bezpośredniego skierowania na nagrywany dysk wytwarzałby punkty wielkości 400 nanometrów. Dzięki opracowanej technologii, która korzysta z ciepła wydzielanego przez promień lasera o stałej długości, uzyskaliśmy wynik 85 nanometrów. Zapis o tak dużej gęstości wymaga jednak zastosowania mechanizmu kontroli temperatury, przy której odbywa się zapis powłoki odpowiedzialnej za przechowywanie danych".

<b>200 GB na 12 cm dysku</b>

Dotychczas na jednym 12 cm krążku, inżynierom udało się zapisać 125 GB danych. Producenci twierdzą jednak, że wkrótce i ta bariera zostanie przełamana, teoretycznie bowiem pojemność nowego nośnika może wynosić nawet 200 GB. Niestety, twórcy rewolucyjnego rozwiązania nie są w stanie podać przewidywanej daty wprowadzenia nowej technologii na rynek. Na razie osobom pragnącym nagrywać płyty o pojemności powyżej 800 MB pozostają drogie nagrywarki DVD lub oczekiwanie na kolejną generację napędów CD-R\CD-RW, korzystających z technologii Multi-Level.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200