Nagrywarki DVD stanieją o 50%?

Zdaniem analityków, do końca bieżącego roku nagrywarki DVD powinny stanieć nawet o 50% - za sprawą tajwańskich producentów napędów optycznych, którzy planują znaczące zwiększenie produkcji tych urządzeń. Tak przynajmniej wynika z raportu opublikowanego przez Market Intelligence Center.

Z opracowania wynika m.in., że tajwańskie firmy - w tym m.in. BenQ i LiteOn - w ciągu pierwszej połowy 2004 r. wyprodukowały ok. miliona nagrywarek DVD o wartości 220 mln USD. Dla porównania - w analogicznym okresie ubiegłego roku na Tajwanie wyprodukowano ok. 50 tys. nagrywarek o wartości 14 mln USD.

W drugiej połowie ubiegłego roku produkcja wzrosła już do 700 tys. nagrywarek - jeśli więc w tym roku nastąpi podobny wzrost liczby produkowanych na Tajwanie napędów DVD+RW, DVD-RW i DVD-RAM, to, zdaniem analityków, możemy oczekiwać gwałtownego spadku cen tych urządzeń - nawet o 50%.

Zobacz również:

  • Mroczne sekrety zarządzania danymi
  • Automatyzacja pozbawi pracy miliony osób. Kto jest zagrożony?
  • Rynek kryptowalut odzyskuje kapitalizację 2 bilionów dolarów. Bitcoin za 43 100 dol.

Z raportu wynika, że znaczący wpływ na obniżenie cen nagrywarek będą również miały spadające koszty produkcji kluczowych komponentów tych urządzeń - m.in. chipów dekodujących MPEG-2.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200