Nagrania z SCSI i USB

Zastosowanie w nagrywarkach CD-RW uniwersalnego i wygodnego złącza USB obniża ich wydajność.

Zastosowanie w nagrywarkach CD-RW uniwersalnego i wygodnego złącza USB obniża ich wydajność.

Hewlett-Packard wprowadził do sprzedaży nowe modele nagrywarek CD-RW - HP CD-Writer 9210i i HP CD-Writer 8210e. Pierwsza jest urządzeniem wewnętrznym wyposażonym w interfejs SCSI, druga modelem zewnętrznym ze złączem USB.

CD-Writer 9210i umożliwia nagrywanie dysków CD-R z 8-krotną szybkością, a płyt CD-RW do wielokrotnego zapisu - z 4-krotną. Proces zapisu CD-R zajmuje więc tylko kilka minut. Urządzenie odczytuje dane z prędkością 24-krotną. Napęd wykorzystuje do komunikacji z komputerem interfejs SCSI-2. Jest przystosowany do pracy pod kontrolą Windows 95/98 lub NT. Do nagrywarki dołączone jest oprogramowanie Adaptec EasyCD do tzw. premasteringu, DirectCD do obsługi przyrostowego zapisu pakietowego, program CD Copy umożliwiający kopiowanie dysku CD na CD-R lub CD-RW oraz trzy dodatkowe dyski CD z wieloma praktycznymi aplikacjami - np. do porządkowania plików multimedialnych (Multimedia Organizer), tworzenia okładek i naklejek na dyski CD (CD Labeler) oraz do nagrywania dysków muzycznych (Sonic Foundry - ACID).

CD-Writer Plus 8210e jest natomiast urządzeniem zewnętrznym wymagającym oddzielnego zasilania. Dzięki zastosowaniu interfejsu USB podłączenie napędu nie wymaga specjalnych zabiegów - wystarczy zainstalować jego sterownik. Do urządzenia dołączono podobny zestaw oprogramowania, jak do modelu SCSI, oraz kabel USB.

Coś za coś

Możliwość łatwej instalacji zewnętrznej nagrywarki z USB jednak została okupiona mniejszą wydajnością - zapis płyt CD-RW i CD-R jest możliwy z szybkością 4-krotną, a odczyt tylko z 6-krotną. Ponadto urządzenie współpracuje tylko z Windows 98. Prawidłowa praca nagrywarki z USB jest możliwa pod warunkiem, że w czasie zapisu inne dołączone do łańcucha USB urządzenia, jak skaner lub , są nieaktywne.

--------------------------------------------------------------------------------

Nagrywarki CD-RW - CD-Writer Plus 9210i, CD-Writer Plus 8210e

Producent: Hewlett-Packard, www.hp.com/go/cdr

Cena: CD-Writer Plus 9210i - ok. 1240 zł, CD-Writer Plus 8210e - ok. 1400 zł


TOP 200