Nadzorca łączy

Wykorzystanie łączy radiowych do transmisji danych wiąże się z uzyskaniem pozwoleń Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej na użytkowanie urządzeń i potrzebnych częstotliwości.

Wykorzystanie łączy radiowych do transmisji danych wiąże się z uzyskaniem pozwoleń Państwowej Agencji Radiokomunikacyjnej na użytkowanie urządzeń i potrzebnych częstotliwości.

Państwowa Agencja Radiokomunikacyjna jest instytucją rządową funkcjonującą przy Ministerstwie Łączności. Jej zadaniem jest ochrona porządku wykorzystania fal radiowych. "Prowadzimy trudne prace porządkowe. Musimy przystosować obowiązujący podział częstotliwości do norm obowiązujących w NATO i krajach europejskich" - mówi Grzegorz Pachniewski, dyrektor departamentu polityki rozwoju służb radiokomunikacyjnych.

Istotny jest związek z Europą, wiele urządzeń amerykańskich do radiowej transmisji danych nie spełnia regulacji obowiązujących na starym kontynencie. Przechodzenie na nowe rozwiązania jest trudne, gdyż trzeba modyfikować funkcjonujące systemy z uwagi na inne przeznaczenia częstotliwości. "Wojsko ma przestarzały sprzęt i marnotrawi zbyt wiele częstotliwości" - mówi Grzegorz Pachniewski.

Zainteresowanie wielu firm budzi przyszłość pasma 2,4 GHz. Na świecie wykorzystuje się je powszechnie do budowania radiolinii; jest dostępne bezpłatnie, traktowane jako dobro publiczne. W Polsce do 2001 r. będą istnieć stare linie radiowe zachodzące na pasmo 2,4 GHz, co znacznie ogranicza możliwość swobodnego użytkowania urządzeń pracujących z tą częstotliwością. Nie wiadomo, kiedy będzie ono bezpłatne (zezwolenia wymaga użytkowanie wszystkich urządzeń ponad 800 MHz). Nowa ustawa telekomunikacyjna może przynieść istotne zmiany w systemie opłat PAR, w którym jednorazowe licencje zastąpiłyby obowiązujące obecnie roczne abonamenty za użytkowanie częstotliwości. PAR stara się cenowo kształtować zapotrzebowanie na określone częstotliwości i chętnie widzi migrację w stronę częstotliwości wyższych. W Polsce górna granica stosowanych radiolinii to 38 GHz. Jak przyznaje Jolanta Mielczarska, naczelnik Wydziału Radiokomunikacji Stałej Lądowej, firmy budujące radiolinie na własne potrzeby to kilkanaście procent wniosków kierowanych do PAR. Pozostałe przypadają na operatorów.

Podstawy prawne

Wielkość opłat za użytkowanie poszczególnych częstotliwości reguluje rozporządzenie Ministra Łączności z dnia 27 marca 1998 r. (Dz. U. Nr 42, poz. 245), natomiast tabela przeznaczeń częstotliwości dostępna jest jako publikacja Ministerstwa Łączności.


TOP 200