Nadzieje i kanały bankowe

Poznański Polsoft liczy na zainteresowanie banków oprogramowaniem internetowym.

Poznański Polsoft liczy na zainteresowanie banków oprogramowaniem internetowym.

Rozwijanie technologii internetowych i wspólne wdrożenia w polskich bankach to główny cel porozumienia zawartego między poznańską firmą programistyczną Projekty Bankowe Polsoft a polskim oddziałem Digital Equipment Corporation. Pierwszym efektem współpracy jest pilotażowe rozwiązanie, umożliwiające klientom indywidualnym realizowanie transakcji bankowych za pośrednictwem przeglądarki WWW. Oficjalną umowę między firmami podpisano podczas targów Infosystem '98 w Poznaniu.

Wymuszony kanał

"Uważamy, że już w tym roku banki będą zainteresowane kupnem oprogramowania internetowego. Dotyczy to zwłaszcza instytucji finansowych, oferujących usługi klientom indywidualnym, które szukają nowych kanałów dystrybucji dla swoich produktów" - mówi Włodzimierz Szymański, dyrektor technologii bankowych w PB Polsoft. Jego zdaniem, najpoważniejszą barierą, która powstrzymuje polskie instytucje finansowe przed szerszym wykorzystaniem Internetu w działalności bankowej, jest obawa związana z bezpieczeństwem informacji przekazywanych siecią publiczną. Dlatego też promocja oprogramowania Polsoft, tworzonego przy współudziale Digitala, ma dotyczyć przede wszystkim mechanizmów bezpieczeństwa danych.

Narzędzia z Redmond

Poznańska spółka zdecydowała się na wykorzystanie gotowych narzędzi programistycznych. Aplikację Polsoftu stworzono za pomocą narzędzi Microsoft Internet Financial Server Toolkit (MIFST), dotychczas znanych pod roboczą nazwą Marble, i własnego systemu bankowego Polsoftu - Sezam. Jak zapewniają przedstawiciele poznańskiej firmy, oprogramowanie internetowe będzie oferowane wszystkim bankom, także tym, które mają podstawowe systemy bankowe innych producentów. Dla nich będą opracowywane odpowiednie interfejsy.

Przedmiotem współpracy Polsoftu z Digital Equipment Polska będzie także opracowywanie innych aplikacji na rynek bankowy, opartych jednak wyłącznie na produktach Microsoftu. "Zdecydowaliśmy się na współpracę z polskim oddziałem Digitala, ponieważ ma on najwyższy status partnera Microsoftu w Polsce. Ma więc dostęp do najświeższych rozwiązań tego producenta, w tym MIFST, który nie jest jeszcze sprzedawany" - stwierdza Włodzimierz Szymański. Microsoft Internet Financial Server Toolkit jest oprogramowaniem narzędziowym do udostępniania transakcji finansowych i maklerskich przez Internet.

Klient w rodzinie?

Większościowe (51%) udziały w firmie Projekty Bankowe Polsoft ma Wielkopolski Bank Kredytowy, który korzysta z systemu oddziałowego Sezam, opracowanego przez poznańską firmę. WBK jest jednocześnie jednym z polskich banków, które interesują się wykorzystaniem bankowości internetowej w praktyce i udostępnieniem jej swoim klientom indywidualnym. Na razie, jak powiedziano nam w WBK, informatycy poznańskiego banku nie mieli okazji zapoznać się z nowym oprogramowaniem Polsoftu.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200