Nadzieja w bazie Clippera

Informix udostępnił narzędzie pozwalające przenieść dane z baz działających w Clipperze na motor bazy danych Informix Dynamic Server.

Informix udostępnił narzędzie pozwalające przenieść dane z baz działających w Clipperze na motor bazy danych Informix Dynamic Server.

Podobnie jak jego konkurent Oracle, który wprowadził podobne rozwiązanie przed kilkoma miesiącami, Informix także liczy na zainteresowanie jego bazą danych ok. 200 producentów aplikacji clipperowych. Korzysta z nich nadal kilkaset tysięcy użytkowników tej technologii. "Trudno szacować dokładną ich liczbę, ponieważ nikt w praktyce nie potrafi podać, ilu jest użytkowników Clippera w Polsce. Największą ich grupę stanowią banki spółdzielcze, których jest kilkaset" - mówi Konrad Makomaski, prezes Informix Software sp. z o.o. "Kiedy rozpoczynał się proces informatyzacji w Europie Środkowej i Wschodniej, firmy miały ograniczony dostęp do technologii, dlatego większość powstających wtedy rozwiązań bazowała na Clipperze. Dzisiaj firmy te widzą, że rozwiązanie to już im nie wystarcza. Informatyka obejmuje nowe dziedziny ich działalności, powstają większe bazy danych i potrzebne są bardziej wydajne narzędzia do ich przechowywania" - tłumaczy.

Prawie za darmo

Informix od ponad pół roku przygotowywał się do wprowadzenia na polski rynek narzędzia Informix Direct Driver dla Clippera (IDD), które umożliwia migrację z plikowej bazy clipperowej na Informix Dynamic Server 7.3. Rozwiązanie to testował jeden z polskich banków spółdzielczych. Gotowe jest już podobne rozwiązanie dla baz Clarion, w przygotowaniu jest dla FoxBase. Mają one być oferowane klientom bezpłatnie.

Koniecznym wydatkiem, który będą musieli ponieść klienci, jest zakup bazy danych Informix i dokonanie zmian lub zakup nowego serwera, na którym będzie ona działała. Do końca czerwca br. Informix oferuje producentom oprogramowania pakiet, w którego skład - oprócz IDD - wchodzi bezpłatna licencja dla 5 użytkowników wersji Workgroup Informix Dynamic Server.

Korzyścią, akcentowaną przez przedstawicieli Informixa, jest możliwość zachowania aplikacji w nie zmienionej formie. Jedyną niezbędną modyfikacją jest dopisanie w pojedynczej linii kodu - DBSETDRIVER ("IFX"). "Instrukcja ta spowoduje, że wszędzie, gdzie nie wskazano inaczej, odwołania do bazy danych będą dokonywane za pośrednictwem naszej bazy danych" - mówi Agnieszka Chodkowska, konsultant w polskim oddziale Informixa. "Następnie motor bazy danych odczytuje strukturę bazy clipperowej, którą odzwierciedla w Informix Dynamic Server. Zajmuje to nie więcej niż pół dnia. Najbardziej czasochłonnym etapem projektu jest przeniesienie danych" - dodaje. Odbywa się ono za pomocą programu repadm_e.exe, dostarczanego przez producenta.

Niezauważalna zmiana

Jak zapewniają przedstawiciele Informixa, po dokonaniu migracji po stronie klienta nic się nie zmieni. Unika się tym samym szkoleń użytkowników, konieczne są one jedynie w przypadku administratora, który musi nauczyć się korzystania z nowego narzędzia. "Dzięki zastosowaniu nowego motoru bazy danych można nawet o rząd wielkości zwiększyć liczbę użytkowników" - mówi Agnieszka Chodkowska.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200