Nadzieja w Linuxie

Novell promuje pakiet do pracy grupowej GroupWise jako alternatywę dla Microsoft Exchange. Na razie bez spektakularnych sukcesów.

Novell promuje pakiet do pracy grupowej GroupWise jako alternatywę dla Microsoft Exchange. Na razie bez spektakularnych sukcesów.

PTK Centertel, sztandarowy klient referencyjny dla Novell GroupWise w Polsce, migruje do Microsoft Exchange. Chociaż nie wszyscy pracownicy działu IT operatora są zadowoleni z tej decyzji, taki jest wymóg France Telecom. Nie jest to jednak wyjątek. Novell ostatnio tracił klientów także "na własnym podwórku". Intermountain Healthcare, największa spółka zarządzająca szpitalami w amerykańskim stanie Utah porzuciła GroupWise na rzecz Microsoft Exchange. Na podobny ruch zdecydowała się - rezydująca także w tym stanie - firma Nu Skin Enterprises oferująca kosmetyki w sprzedaży bezpośredniej.

"Według analityków Gartnera, motywy migracji są w większość przypadków emocjonalne. W organizacji następują zmiany, pojawiają się nowi ludzie, którzy przyzwyczajeni są do innych rozwiązań. W większości przypadków nie jest to problem z naszym oprogramowaniem. Oczywiście tracimy niektórych klientów na rzecz Exchange, są jednak również tacy, którzy migrują z systemu Microsoft do GroupWise" - tłumaczy Bill Pray, menedżer produktu odpowiadający za GroupWise, który przyjechał do Warszawy na doroczne spotkanie polskich użytkowników systemu pocztowego Novella. Na poparcie swoich słów prezentuje konkretne przykłady z rynku amerykańskiego: producent zaworów Watts Regulator, instytucja finansowa Extraco Banks, grupa oferująca usługi medyczne MeritCare Health System, czy Central Michigan Community Hospital. Firma pokazuje także przykłady w Europie - np. szwajcarski kanton Thurgau, irlandzkie Ministerstwo Środowiska i szkockie miasto Aberdeen.

Alternatywa platformowa

W zależności od tego, którego analityka zapytać, można usłyszeć odpowiedź, że Novell GroupWise posiada obecnie od 6% do 10% rynku systemów pocztowych i pracy grupowej. To niewiele. Jednak przedstawiciele firmy podkreślają, że to bardzo duży rynek, wciąż charakteryzujący się dużym potencjałem. Podkreślają także, że mają lojalnych klientów. Przyznają co prawda również, że przychody pochodzące ze sprzedaży GroupWise utrzymują się na podobnym poziomie od kilku lat, czego raczej nie można uznać za sukces. Novell jest jednak przekonany, że dzięki zaangażowaniu w rozwój platformy Linux znajduje się w uprzywilejowanej pozycji.

Pozycjonując GroupWise jako alternatywę dla Microsoft Exchange i IBM Lotus Notes/Domino ma świadomość, że część klientów wybierze rozwiązania konkurencyjne. Niemniej przekonanie o dynamicznym wzroście platformy Linux pozwala firmie mieć nadzieję na zwiększenie zainteresowania GroupWise. "Można powiedzieć, że na rynku systemów pocztowych i pracy grupowej nie ma możliwości wzrostu, ponieważ każda firma ma już system poczty elektronicznej. Jednak na platformie Linux potencjał wzrostowy jest bardzo duży. Microsoft nie ma oferty dla Linuxa. IBM oferuje zaś rozwiązanie na naszą platformę systemową" - mówi Bill Pray.

Przesunięcia na planie

Oczywiście firma nie liczy wyłącznie na pozyskiwanie nowych klientów dla systemu pocztowego i pracy grupowej wyłącznie dzięki pozytywnym emocjom wiązanym z Linuxem. Novell rozwija także system GroupWise. Niemniej warto przypomnieć, że klarowna strategia z tym związana i zapowiedź wieloletniego wsparcia dla użytkowników została zakomunikowana dopiero w 2005 r., na dodatek pod presją klientów i amerykańskich mediów.

Firma zapowiedziała wówczas wprowadzenie na rynek w ciągu czterech lat trzech nowych wersji systemu do pracy grupowej. Pierwszy z zapowiadanych produktów GroupWise 7 (nazwa robocza Sequoia) jest już na rynku. Prace nad zapowiadanym początkowo na jesień 2006 r. systemem Aspen są jednak opóźnione. Obecnie planowana data premiery to 2008 r. Nie wiadomo też kiedy na rynek trafi trzeci produkt - Cedar. Raczej nie uda się go przygotować w zgodzie z pierwotnym planem na lato 2008 r.

Siła koalicji

Novell zdaje sobie jednak sprawę, że posiadane zasoby nie pozwalają firmie konkurować samodzielnie z Microsoftem czy IBM. Dlatego sposobem podnoszenia atrakcyjności GroupWise jest współpraca z partnerami. Przykładem może być porozumienie, na mocy którego Novell oferuje produkt fińskiej Nokii - GroupWise Mobile Server. "Jakiś czas temu określiliśmy trzy obszary, nad którymi musimy pracować: rozwiązania mobilne, przestrzeń dla pracy zespołowej oraz komunikacja czasu rzeczywistego. Chcemy do tego wykorzystać rozwiązania firm trzecich. Pierwszy problem udało się nam już zaadresować. Kolejne rozwiążemy wkrótce" - zapowiada Bill Pray.

Przestrzeń dla pracy zespołowej to próba znalezienia odpowiedzi na produkt Microsoft SharePoint Server. Przedstawiciele Novella twierdzą, że prowadzą bardzo zaawansowane rozmowy z trzema partnerami, które wkrótce pozwolą zaprezentować gotowe rozwiązanie. Problem dotyczący braku funkcjonalnych narzędzi obsługujących komunikację czasu rzeczywistego ma zostać rozwiązany do końca tego roku. "Wprowadzenie takiego produktu na rynek sprawi, że GroupWise będzie kompletnym rozwiązaniem obsługującym pracę grupową" - zapowiada Bill Pray.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200