Nadrabianie zaległości

Intel nie odpuszcza AMD. Procesory Xeon Woodcrest z 16 MB pamięci podręcznej zadebiutują wkrótce w serwerach Della, Fujitsu-Siemens, HP i IBM. Są też nowe serwery z układami Itanium.

Na rynku zaczynają się pojawiać serwery wyposażone w nowej generacji procesory Intel Xeon 5100 (kodowa nazwa Woodcrest) - pierwsze układy wykorzystujące architekturę Core. Modele takie zapowiadają Fujitsu-Siemens (Primergy RX200), HP (Proliant ML 370), IBM (System x3650) oraz Dell, który już pod koniec czerwca wprowadzi do sprzedaży dwuprocesorowe modele PowerEdge 1950, 2950, 2900 oraz serwery kasetowe PowerEdge 1955. Wszystkie te serwery wykorzystują platformę Bensley (chipset Blackford) i mogą być wyposażane w układy Xeon 5000 lub 5100 (odpowiednio: Dempsey i Woodcrest).

Na co dzień wygodniej

Wśród wymienionych serwerów na uwagę zasługują serwery Della. Nowe modele serwerów to Power-Edge 1950 i 2950 - dwuprocesorowe serwery stelażowe o wysokości odpowiednio: 1U i 2U oraz Power-Edge 2900 - model wolno stojący. Nowością będą w nich nie tylko procesory, ale też nowe mechanizmy zarządzania wbudowane w oprogramowanie OpenManage 5.0 pozwalające na stosowanie tych samych obrazów systemu operacyjnego we wszystkich modelach serwerów, co znacznie ułatwi zarządzanie nimi.

Na tle serwerów innych producentów, zwłaszcza HP, takiej możliwości systemom Della rzeczywiście brakowało i jego klienci z radością powitają tę nowinę. Tym bardziej że nowe oprogramowanie zarządzające pojawi się także w zapowiadanych na koniec roku modelach z układami AMD Opteron.

Według przedstawicieli Della OpenManage 5.0 oferuje lepszą niż dotąd integrację z narzędziami Microsoft (SMS i MOM), Altiris Ser-ver Management Suite, Novell ZENWorks, a także współpracuje z najnowszą wersją systemu do wirtualizacji VMware ESX 3.0.

SAS i TOE w pakiecie

Nadrabianie zaległości

Nowe serwery Della z ukŁadami Intel Xeon Woodcrest

Nowe serwery Della wykorzystują te same płyty główne i różnią się przede wszystkim możliwościami rozbudowy. Modele stelażowe mogą być odpowiednio wyposażone w cztery lub osiem 2,5-calowych dysków SAS (Serial SCSI) lub SATA (Serial ATA) lub o połowę mniejszą liczbę napędów 3,5-calowych. Zawierają ponadto dwa interfejsy sieciowe Gigabit Ethernet z modułem TOE (TCP/IP Offload Engine) firmy Broadcom.

Serwery Della o wysokości 1U zawierają gniazda pozwalające na instalację do 32 GB pamięci RAM, a więc dwukrotnie więcej niż dotychczas. Natomiast wolno stojący PowerEdge 2900 pozwala na instalację do 48 GB pamięci RAM oraz dziesięciu dysków 3,5-calowych.

Komputery mają certyfikaty zgodności z systemami Windows 2000 Server/Advanced Server, Windows Server 2003 Standard/Enterprise, Red Hat Enterprise Linux 4 ES/WS oraz Novell SUSE Linux Enterprise Server 9. Ten ostatni system po raz pierwszy jest oferowany w wersji prekonfigurowanej w serwerach. Ceny nowych modeli zaczynają się od 1750 USD (PowerEdge 1950 z dyskami SATA i PowerEdge 2900) oraz 1850 USD (PowerEdge 2950).

Alternatywa dla mainframe

HP zmodyfikował rodzinę serwerów wysokiej dostępności NonStop rx Series, wprowadzając mniejsze modele, które mają rozszerzyć zastosowania i zwiększyć potencjalną liczbę użytkowników tych jedynych w swoim rodzaju serwerów. Wprowadzone rok temu NonStop NS 16000 z procesorami Itanium umożliwiają skalowanie do poziomu 4096 procesorów i konkurują z komputerami mainframe oferowanymi przez IBM, klastrami SGI i dużymi serwerami SMP Sun Microsystems.

Dwa miesiące temu HP wprowadził tańszą wersję serwerów NonStop - NS 14000, a obecnie NS 1000 - dwuprocesorowe serwery wyposażone w układy Itanium 1,3 GHz (Madison) umożliwiające rozbudowę maksymalnie do 2048 układów i 8 GB pamięci na jeden procesor. Jak zapewniają przedstawiciele HP, komputery umożliwią instalację nowych układów Montecito (dwurdzeniowe procesory Itanium) i Tukwilla (procesory zawierające 4 układy CPU). W podstawowej wersji NS 1000 jest wyposażony w interfejs ServerNet umożliwiający rozbudowę do 4 węzłów (łącznie 8 gniazd procesorowych).

Ceny serwerów NS 1000 zaczynają się od 170 tys. USD (wraz z dwoma procesorami Itanium, systemem operacyjnym NonStop i bazą danych NonStop SQL). To atrakcyjna cena jeśli porównać ją do 400 tys. USD, które kosztuje porównywalny model NS 1600.

150 procent normy

Wprowadzone przez Intel w marcu procesory Dempsey były pierwszymi układami przeznaczonymi dla chipsetów Bensley, choć wciąż jeszcze wykorzystującymi starą architekturę NetBurst. Natomiast zaprezentowane w czerwcu układy Woodcrest są pierwszymi serwerowymi procesorami Xeon zaprojektowanymi zgodnie z architekturą Core, wywodzącą się z Pentium M. Według już zaprezentowanych przez Intela testów procesory Woodcrest umożliwiają istotne, przynajmniej 150-proc. zwiększenie wydajności w porównaniu z komputerami wyposażonymi w układy poprzedniej generacji (Paxville) przy jednoczesnym 25-proc. zmniejszeniu poboru energii. Intelowi udało się znacząco zwiększyć wydajność układów Xeon dzięki wielkiej pamięci podręcznej L2 (16 MB) oraz optymalizacji komunikacji z pamięcią RAM, w czym udział ma zdwojenie szyn FSB.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200