Nadrabianie roku

W ostatnich miesiącach klientami SAP Polska były głównie polskie filie koncernów.

W ostatnich miesiącach klientami SAP Polska były głównie polskie filie koncernów.

SAP Polska poinformował o podpisaniu kilku nowych kontraktów na wdrożenie swojego systemu do wspomagania zarządzania przedsiębiorstwem R/3. W większości przypadków dotyczą one podmiotów zagranicznych (głównie niemieckich), które otwierają tu oddziały: Wella Polska Intercosmetics, Volkswagen Leasing Polska, Kludi-Armaturen, Geberit i Timken Polska. Inni klienci to zakłady polskie, w których inwestor zagraniczny wykupił większościowe udziały i narzuca wybór systemu stosowanego przez firmy należące do niego. Do ostatnich tego typu klientów SAP należą: Bosman Browar Szczecin i Zakłady Cementowo-Wapiennicze „Górażdże” wraz z Cementownią w Strzelcach Opolskich i firmą dystrybucyjną CG Straid.

„Zdecydowaliśmy się na ten system, ponieważ jest on wprowadzany w innych cementowniach wykupionych przez naszego współudziałowca - belgijską firmę CPR Haidelberg Group. W pierwszej kolejności będziemy instalować u nas moduły sprzedaży i dystrybucji. Ten etap wdrożenia ma zakończyć się na początku lipca przyszłego roku. W przyszłości będą prawdopodobnie dodawane kolejne części oprogramowania SAP R/3, ale nie podjęliśmy jeszcze decyzji, kiedy to ma nastąpić” - powiedział Roman Sokołowski z działu informatyki w Zakładach Cementowo-Wapienniczych „Górażdże”. Firma ta zdecydowała się na wybór wersji pracującej pod kontrolą Windows NT. Zakończono właśnie budowę nowej sieci komputerowej w standardzie Ethernet oraz przeprowadzana jest wymiana sprzętu komputerowego.

Od maja br. SAP stara się także oferować rozwiązania oparte na własnym systemie dla średnich i małych przedsiębiorstw. W Polsce pierwszą firmą, która zdecydowała się wybrać tego typu produkt, były zakłady Rawent w Skierniewicach. W firmie tej, zatrudniającej ok. 900 osób, zakupiono licencję dla 26 użytkowników.

„Z naszego punktu widzenia najważniejszy jest moduł produkcji, która w naszym przypadku jest bardzo nietypowa, bo jednostkowa. Zlecenia wraz z dokumentacją techniczną przychodzą na dwa, trzy tygodnie przed rozpoczęciem procesu produkcyjnego. Z tego też powodu zrezygnowaliśmy z innych systemów, które braliśmy pod uwagę, i wybraliśmy SAP R/3. Oprogramowanie to daje nam również narzędzia zapewniające dokładną analizę stanu zleceń, planowania i kontrolingu” - mówi Andrzej Magdzian, informatyk z zakładów Rawent. W firmie tej mają być wdrażane od 1 stycznia 1998 r. moduły finansowe i zarządzania materiałami, a od końca przyszłego roku także produkcyjne i kadrowo-płacowe. Według przedstawicieli SAP, Rawent, podobnie jak Górażdże, zdecydował się na platformę Windows NT, coraz częściej wybieraną przez klientów - poinformowali.

ABB także wdraża

Projekty wdrożeń systemu R/3 w niektórych swoich zakładach (w innych implementowany jest Triton Baana) prowadzi także polski oddział ABB. Oprogramowanie to pracuje od stycznia br. w łódzkiej ABB Elta, która zajmuje się obecnie także wykonywaniem usług związanych z aplikacją SAP dla innych zakładów tego holdingu. Jedną z nich jest usługa serwerowa, która polega na tym, że dzięki korzystaniu z sieci korporacyjnej firmy używają systemu, mając zainstalowane u siebie wyłącznie wersje klienckie. W ten sposób pracuje na przykład ABB Polska.

Drugi typ usług to pomoc przy instalacjach systemu niemieckiego producenta. W najbliższym czasie R/3 ma być zainstalowany w ABB Elpar i wchodzącym w jego skład ABB Network Partner. W pierwszej z nich projekt wstrzymano na czas przeprowadzki zakładu do Warszawy. W drugiej natomiast, zatrudniającej 20 osób, od nowego roku będą stworzone dwa stanowiska klienckie w dziale księgowym. Wdrożenia trwają także w ABB Industry i Industry Components.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200