Nadeszła era kastomizowalnych centrów danych


Słyszeliście już? Intel właśnie ogłosił dostępność frameworku Rack Scale Design (znanego także jako Intel® RSD, a wcześniej występującego pod nazwą Intel® Rack Scale Architecture). To pierwszy framework, który wykorzystuje branżowy standard Redfish™ opracowany przez DMTF. Został stworzony z myślą o nowoczesnym, a zarazem bezpiecznym zarządzaniu skalowalną platformą sprzętową we współczesnym centrum danych.

To może oznaczać oficjalne rozpoczęcie ery definiowanych programowo centrów danych – wskazuje na to dostępność na rynku wielu pakietów oprogramowania dla infrastruktury konwergentnej i hiperkonwergentnej.

Dostawcy sprzętu OEM podążają za tymi trendami i tworzą rozwiązania, które wykorzystują nowe technologie. Podczas gdy w przeszłości rynek enterprise był bardziej skoncentrowany na tworzeniu oddzielnych komponentów (serwery, pamięć masowa oraz rozwiązania sieciowe) – nowy trend polega na tym, że wszystkie te komponenty połączone są w jednym rozwiązaniu.

Tradycyjne platformy uniwersalne – podobnie jak ich nowe hiperskalowe iteracje – znajdują się na drugim końcu tego spektrum. I chociaż mogą mieć podobne cechy, przy ich projektowaniu brano pod uwagę inne wymagania, co przekłada się na inną architekturę.

Tradycyjny sprzęt był tworzony z myślą o niezawodności i łatwości utrzymania; priorytetem przy projektowaniu sprzętu hiperskalowego jest koszt, gęstość oraz niższe TCO.

Oba krańce tego spektrum rzadko się łączą – a osobiste preferencje użytkownika końcowego mogą znacznie się różnić. Przykładowo: klient zaliczający się do rynku enterprise zwykle korzysta z VMware ESX, podczas gdy klient używający rozwiązań hiperskalowych nastawiony jest raczej na technologie oferowane przez społeczność open source.

Bardziej nowoczesne przedsiębiorstwa mogą mieć zupełnie inne potrzeby, niż tradycyjni klienci mający centra danych. Dlatego pojawienie się architektury, która pozwala na kastomizację sprzętu i oprogramowania, oznacza większą elastyczność.

Taki jest właśnie framework Rack Scale Design opracowany przez Intela.

To kolejny etap na drodze rozwoju Intel Rack Scale Architecture, modularnego podejścia, które umożliwia klientom komponowanie rozwiązań zaspokajających ich potrzeby sprzętowe przy wykorzystaniu zróżnicowanych pul zasobów IT. Rack Scale Design Intela upraszcza zaawansowaną technologię, co przyspiesza wdrażanie otwartych, interoperacyjnych rozwiązań dla hiperskalowych centrów danych.

Intel RSD pozwala klientom nabyć dokładnie tyle komponentów obliczeniowych, pamięci masowej i sieciowych ile potrzebują. Dzięki ich wykorzystaniu można stworzyć odpowiednią konfigurację – która po złożeniu wszystkich elementów pozwoli obsłużyć konkretne obciążenia.

W jaki sposób różniące się komponenty mogą zostać połączone?

Spoiwem jest oprogramowanie: trzyma ono wszystko razem, a klienci mogą zarządzać i modyfikować sprzęt zgodnie ze zmieniającymi się potrzebami. Są dwie strony tego równania: pierwsza to rozwiązanie potrzebne do zarządzania sprzętem; druga to środki, przy których użyciu zarządza się obciążeniami. Istnieje zapotrzebowanie na rynku na takie oprogramowanie. Infrastruktura konwergentna cieszy się coraz większą popularnością. Klienci chcą zarządzać i kontrolować sprzęt oraz oprogramowanie w prosty sposób, dzięki czemu mogą zaspokoić potrzeby, które dostrzega biznes.

Rack Scale Design Intela wykorzystuje najnowsze oprogramowanie open source do zarządzania (takie jak SMASH lub Redfish), do kontrolowania wszystkich podstawowych elementów sprzętowych – co skutecznie wyrównuje szanse na rynku. To pozwala klientom na współpracę z wieloma dostawcami bez obaw o zgodność.

Na wyższym poziomie, Intel RSD może działać jak parasol – pomagając w konfigurowaniu rozwiązań. Udostępnia klientom jednolity, wspólny interfejs do zarządzania obciążeniami, przy wykorzystaniu preferowanej platformy. Komponenty Rack Scale Design Intela, w których skład wchodzą PODM, PSME, RMM oraz VTS, dostarczają jednego interfejsu, umożliwiającego klientom administrowanie ich środowiskiem. Ostatecznie, oznacza to wspólną platformę do zarządzania warstwami - fizycznego sprzętu i oprogramowania.

W przyszłości, jak wszystko zostanie połączone, klient będzie mógł kupić rozwiązanie Rack Scale Design, które zawiera tzw. podstawowe elementy zgodnie z ich preferencjami, a także skomponować je odpowiednio do konkretnych obciążeń.

Z naszego punktu widzenia – z pozycji producenta OEM – najważniejsze jest wykorzystanie naszych doświadczeń i wiedzy w obszarze rozwiązań hiperskalowych do wypracowania wspólnie z Intelem na podstawie Rack Scale Design nowych funkcji.

Pomagamy klientom hiperskalowym w Chinach i innych krajach, mierząc się jednocześnie z wyzwaniami, z jakimi spotykają się nowi klienci w innych segmentach, co wymaga nowego podejścia projektowego. Ta nowa architektura kastomizowanego sprzętu i oprogramowania, dopasowana do potrzeb konkretnych obciążeń, to dokładnie to, czego oczekiwaliśmy.

Lenovo prezentowało nową architekturę podczas Intel Developers Forum (IDF), odbywającego się w dniach 16-18 sierpnia w San Francisco.

Zapisz się na bezpłatny newsletter. Dowiesz się o webinarach, nowych case study oraz white paperach.