Nadchodzi era NetPC

Targi PC Expo pokazały, że większość firm zaoferuje wkrótce komputery sieciowe.

Targi PC Expo pokazały, że większość firm zaoferuje wkrótce komputery sieciowe.

Po wielu tygodniach spekulacji i anonsów prasowych, zwiedzający czerwcowe targi PC Expo w Nowym Jorku mogli przyjrzeć się bliżej najnowszym komputerom sieciowym NetPC. Dwanaście firm zaprezentowało sprzęt tej klasy, zwany popularnie "odchudzonymi klientami" (thin clients), wyposażony w oprogramowanie do zarządzania.

Mieszanka Intela

Intel reklamował NetPC jako doskonałe rozwiązanie dla aplikacji biznesowych. Główny argument brzmiał - sprzęt tej klasy pozwoli znacznie obniżyć koszty zakupu i eksploatacji stanowisk instalowanych w systemach informatycznych i ułatwi pracę ich administratorom. Będzie to możliwe dzięki wdrożeniu nowych systemów do zdalnego zarządzania i zastosowaniu oryginalnych rozwiązań sprzętowych. Pozwoli to szybko modyfikować oprogramowanie rezydujące w pamięci komputerów sieciowych, śledzić na bieżąco ich pracę oraz usuwać ewentualne awarie.

"Komputer sieciowy jest już rzeczywistością" -mówi Mike Aymar, wiceprezydent Intela. - "NetPC jest mieszanką najlepszych rozwiązań w dziedzinie zarządzania i technologii używanych przy budowaniu komputerów PC. Taka mieszanka powoduje, że komputer sieciowy jest bardzo tani w eksploatacji, oferując jednocześnie wszystkie te cechy, którymi dysponuje standardowy PC".

Niebawem w sprzedaży

Komputery NetPC zaprezentowały tak znane firmy, jak Compaq, Dell i Hewlett-Packard, które brały wcześniej aktywny udział - razem z Microsoftem i Intelem - w opracowywaniu standardów dla tego typu sprzętu, ale także inni producenci: Acer, Gateway 2000, IBM, Mitac International, Mitsubishi Electric, NEC, Pionex Technologies, Unisys i Zenith Data Systems.

Wszystko wskazuje na to, że niektóre z zaprezentowanych modeli NetPC znajdą się na półkach sklepowych już w III kwartale, a inne pod koniec roku.

Unisys zapowiada, że cena podstawowej wersji NetPC nie będzie większa niż 945 USD. Mitsubishi też zamierza sprzedawać komputery w cenie mniejszej niż 1000 USD - i to w konfiguracji z monitorem, 32 MB RAM, dyskiem 2,1 GB i procesorem Pentium MMX 200 MHz. Podobne plany ma NEC, którego NetPC ma kosztować, zależnie od konfiguracji, od 999 do 1200 USD.

Na dwanaście prezentowanych modeli, osiem pracowało na bazie procesora Pentium MMX, a cztery były wyposażone w Pentium II. Specjaliści podkreślają, że komputerów NetPC nie należy w żadnym przypadku zaliczać do popularnego sprzętu klasy low end. Są to bardzo wymagające urządzenia, które wykonują skomplikowane zadania i muszą dysponować wydajnym procesorem. Procesor taki jest niezbędny, jeśli przyjrzeć się oprogramowaniu uruchamianemu na komputerze sieciowym. Chodzi tu np. o wirtualną maszynę Java czy pracę w trybie wielozadaniowym, nie mówiąc już o konieczności przetwarzania dużych plików graficznych i prezentowaniu dużej liczby obiektów wizualnych.

Nowe cechy platformy NetPC

Warto podkreślić kilka charakterystycznych cech, które musi mieć komputer NetPC:

- Obecność opcji remote boot i preboot (zdalna kontrola i inicjacji pracy stacji).

- Instrumentarium umożliwiające zdalne monitorowanie stacji, uruchamianie testów i ewentualne usuwanie awarii.

- Obecność specjalnych pakietów do zarządzania (np. pakiet Wake ON LAN firmy IBM).

- Możliwość sterowania (włączanie i wyłączanie) urządzeniami zewnętrznymi dołączanymi do komputerów NetPC.

Ostatnia opcja jest ważna szczególnie wtedy, gdy NetPC jest wyposażony w napęd dyskietek lub inne urządzenie I/O. Możliwość zdalnego kontrolowania takich urządzeń obniża koszty eksploatacji poszczególnych stanowisk pracy.

Wielu administratorów systemów informatycznych oczekuje od komputerów NetPC przede wszystkim obniżenia kosztów eksploatacji systemu i uproszczenia metod i procedur stosowanych do zarządzania sieciowymi stanowiskami pracy. Przedstawiciele wielu przedsiębiorstw sądzą też, że system taki nie będzie wymagał obecności doświadczonego administratora, tak jak w przypadku sieci z zainstalowanymi standardowymi komputerami PC, dysponującymi wieloma opcjami (np. dodatkowymi kieszeniami lub gniazdami rozszerzeń), które nie są nigdy wykorzystywane i niepotrzebnie podwyższają koszt stanowiska pracy.

Nie wszyscy jednak administratorzy zamierzają natychmiast wskoczyć ochoczo do autobusu z napisem NetPC. Na targach PC Expo wyrażano też np. takie opinie, że należy poczekać na ukończenie prac nad inicjatywą Zero Administration Initiative (Microsoft) i systemem Windows NT 5.0. Sieć powinna przy tym pracować zgodnie ze specyfikacją DMI (Desktop Management Interface). Dopiero wtedy NetPC ujawni swoje zalety.

Wiele osób podkreśla, że chociaż NetPC jest bardzo interesującą technologią, to pracuje na bazie zupełnie innych rozwiązań niż stosowane dotychczas. Może to stwarzać problemy - standardowa stacja robocza i komputer NetPC różnią się od siebie zasadniczo.

Niższy koszt eksploatacji - o ile?

Powstaje pytanie, czy NetPC umożliwi obniżenie kosztów eksploatacji systemów komputerowych w zapowiadanym stopniu? Wyliczenia publikowane przez różne firmy badające ten problem nie są jednoznaczne. Sprawa wyjaśni się dopiero wtedy, gdy na rynek wejdzie system Windows NT 5.0 (ma to nastąpić w 1998 r.) i reklamowany standard Zero Administration Initiative. Microsoft zapowiada, że Windows NT 5.0 i Zero Administrator Kit for Windows pojawią się na rynku niemal jednocześnie. Już obecnie wielu użytkowników potwierdza fakt, że skonfigurowanie standardowego komputera PC zajmuje ok. 50 min, podczas gdy w przypadku NetPC administrator upora się z tym zadaniem w 15 min. Trzy razy krócej - a czas to pieniądz. Pierwsze doświadczenia wskazują, że komputery NetPC pracują bardziej niezawodnie niż PC. I chociaż wiele faktów przemawia na korzyść sprzętu klasy NetPC, to na definitywne oceny jest jeszcze za wcześnie.


TOP 200