Nadchodzi czas żegnania się z sieciami 3G

Każda technologia odchodzi wcześniej czy później do lamusa i podobnie ma się sprawa z połączeniami 3G obsługiwanymi przez sieci komórkowe. Operatorzy telekomunikacyjni inwestują obecnie duże pieniądze w sieci 5G i nie zamierzają tracić czasu ani pieniędzy na utrzymywanie starszych infrastruktur, takich ja właśnie 3G, które nie przynoszą już im zysków.

3G

Częstotliwości używane przez sieci 3G można wykorzystać do poszerzenia oferty np. w sieciach 4G, a maszty 3G rozebrać i w ich miejsce budować maszty obsługujące połączenia 5G. Zjawisko powolnego odchodzenia od technologii 3G obserwujemy na całym świecie. Verizon ogłosił, że kończy w USA przygodę z sieciami 31 grudnia tego roku, a AT&T wyłączy taką usługę niewiele później, bo w lutym 2022 roku.

Podobnie ma się sprawa w Europie. Orange – czyli jeden z największych operatorów działających na Starym Kontynencie - też zapowiedział, że zacznie odchodzić od technologii 3G jeszcze w tym roku. Będzie to robić powoli, zamierzając zakończyć całą operacje w 2023 lub 2024 roku.

Zobacz również:

  • Instagram i Facebook wezmą wkrótce rozwód
  • Orange kolejnym operatorem wyłączającym 3G w Polsce

Również T-Mobile informuje, że opracował już dalekosiężny plan odchodzenia od technologii 3G i zastępowania jej nowszymi sieciami LTE i 5G. Prawdopodobnie usługa 3G zostanie definitywnie usunięta z oferty tego operatora pod koniec 2023 roku. Wtedy to T-Mobile wyłączy sieć 3G na częstotliwościach 2100 MHz wszędzie tam, gdzie pracują sieci 5G. W tych miejscach zwolnione częstotliwości zaczną obsługiwać połączenia LTE. W tym samym czasie T-Mobile zamierza poszerzyć ofertę poprzez wprowadzenie technologii VoLTE (przesyłanie głosu przez LTE) do innych swoich usług.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200