Nadchodzi czas WLAN

W ostatnim czasie wiele faktów wskazuje na wzrost znaczenia bezprzewodowych sieci lokalnych ($Wireless LAN$), jako konkurencyjnej technologii wobec łączy kablowych i nie tylko.

W ostatnim czasie wiele faktów wskazuje na wzrost znaczenia bezprzewodowych sieci lokalnych (Wireless LAN), jako konkurencyjnej technologii wobec łączy kablowych i nie tylko.

Dwa lata temu powstała norma IEEE 802.11b, nazywana popularnie WiFi (Wireless Fidelity). Od niedawna wprowadzana jest wersja IEEE 802.11a, zapewniającą szybkość 54 Mb/s. Kolejną ciekawą wiadomością z tej dziedziny była premiera systemu Windows XP ułatwiającego współpracę z urządzeniami bezprzewodowymi.

Zobacz również:

  • Wi-Fi 7 - kompendium wiedzy o nadchodzącym standardzie
  • Co warto wiedzieć o standardzie WPA3

Najnowszy system operacyjny Microsoftu może wykrywać bezprzewodowe urządzenia oraz ich połączenia sieciowe, a także adaptować się do nich. Może także przechowywać rozmaite informacje o profilach użytkownika: protokoły, hasła, adresy DNS. Profile te mogą być aplikowane automatycznie w zależności od typu bezprzewodowego połączenia.

Ale to nie koniec. Prawie wszystkie protokoły sieci bezprzewodowych wspiera Linux. Ponadto rozwój trzeciej generacji telefonów komórkowych natrafia na silny opór właśnie z uwagi na rosnącą popularność WLAN.

Operatorzy wydali spore sumy na licencje, a bezprzewodowe sieci lokalne wydają się być sporym zagrożeniem. Zwolennicy WLAN twierdzą, że postawienie stacji bazowej będzie kosztowało ok. 100 tys. USD, podczas gdy punkt dostępu kosztuje niecałe 200 USD.

Wielcy optymiści są nawet zdania, że Wi-Fi będzie wypierała technologię Bluetooth z jej tradycyjnych obszarów zastosowań, czyli bezprzewodowych połączeń na niskich przepływnościach.

Wygląda zatem na to, że w niedługim czasie czeka nas ekspansja sieci WLAN.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200