Nadchodzi P7

Nowy procesor pojawi się na rynku w 1997 roku.

Nowy procesor pojawi się na rynku w 1997 roku.

P7 to pierwszy procesor, który będzie wyprodukowany w ramach współpracy Intela z Hewlett-Packardem. P7 ma być 64-bitowym układem sterowanym za pomocą bardzo długich instrukcji (Very Long Instruction Word VLIW). Procesor ma być wyposażony w jądro oparte na technologii PA-RISC HP. Układ będzie w stanie przetwarzać ok. 1 mld instrukcji/s. Produkt pojawi się na rynku w 1997 r.

Korzyści z VLIW polegają na tym, że kompilator określa kolejność wykonywania instrukcji w procesorze, którego większość elementów przeznaczona jest do wykonywania tego typu zadań.

Intel nie podjął decyzji czy nowy produkt będzie wprowadzony jako P7, czy dopiero jako P8. Specjaliści twierdzą, że "zmiana ta uprości projektowanie złożonych superskalarnych procesorów oferujących w teorii lepszą jakość przy niższych kosztach produkcji". Układ ma pracować pod HP Unix OS, będzie miał także obsługę sprzętową instrukcji x86. Microsoft zamierza wbudować wsparcie dla VLIW w systemie operacyjnym Memphis. Memphis pojawi się na rynku w 1997 r. lub później.


TOP 200