Nadchodzi ITIL3

Rozmowa z Bartoszem Górczyńskim, członkiem zarządu itSMF Polska, członkiem International Publication Executive Sub Commitee oraz prezesem firmy szkoleniowo-doradczej CTPartners.

Rozmowa z Bartoszem Górczyńskim, członkiem zarządu itSMF Polska, członkiem International Publication Executive Sub Commitee oraz prezesem firmy szkoleniowo-doradczej CTPartners.

Był Pan uczestnikiem 15. już konferencji itSMF, na której głównym tematem była nowa biblioteka ITIL3, która ma pojawić się na rynku w pierwszym kwartale przyszłego roku. Co nowego już wiadomo na ten temat?

Nadchodzi ITIL3

Bartosz Górczyński, członek zarządu itSMF Polska

Podręczniki są napisane i jest ich 5, zamiast dotychczasowych dziewięciu. Są to: "Service Strategies" Michaela Nievesa i Majida Iqbala, "Service Design" Colina Rudda i Vernona Lloyda, "Service Transition" Shirley Lacy i Ivora MacFarlane'a, "Service Operation" Davida Cannona i Davida Wheeldona oraz "Continual Service Improvement" George'a Spaldinga i Gary'ego Case'a. Za całość od ponad trzech lat odpowiada Sharon Taylor, Chief Architect oraz Chief Examiner. Książki przeszły już pierwszy przegląd dokonywany przez wąską grupę audytorów. Teraz trafiły w ręce 1600 recenzentów wyłonionych ze społeczności ITIL. Do kwietnia, a więc do zapowiadanego wydania biblioteki, ogłoszone będą nowe programy szkoleń i zasady egzaminowania.

Na czym polegały podstawowe zmiany w nowej bibliotece?

Nowy układ biblioteki oddaje cykl życia usługi IT z podziałem na fazy, a nie jak dotąd na grupy procesów IT, czy też warstwy architektury. Całość jest zatem bardziej spójna. Usunięto z niej też pewne nieścisłości i błędy. Bibliotekę lepiej zintegrowano z innymi metodami, takimi jak COBIT, CMMI czy ISO 27001. Najważniejsze elementy, w tym pojęcia i nazwy procesów, pozostają bez większych zmian.

Co to oznacza dla użytkowników? Czy pojawienie się nowej wersji ITIL będzie wymagało od nich ponownej certyfikacji?

Certyfikaty dla wersji drugiej będą nadal respektowane i certyfikacje obydwu wersji będą przez pewien czas koegzystować. Posiadacze starszej wersji certyfikatów będą mogli je w prosty sposób zaktualizować, choć na razie procedura ta nie jest jeszcze znana.

Gdzie można przeczytać więcej na ten temat?

Stroną, na której są i będą prezentowane najnowsze informacje na temat ITIL3, jesthttp://www.best-management-practice.com . Tu można zarejestrować się i otrzymywać newsletter z aktualnymi informacjami. Większość ciekawych informacji staramy się też przekazywać na stronach portaluhttp://www.itlife.pl i stronie stowarzyszeniahttp://www.itsmf.org.pl .

Czy polski oddział itSMF zamierza przetłumaczyć tę pozycję?

Wciąż się nad tym zastanawiamy. Tłumaczenie wszystkich książek to jednak spory koszt, z kolei tłumaczenie pojedynczych pozycji nie ma sensu. Na razie trwają prace nad stworzeniem jednego polskiego słownika pojęć używanych w ITIL, gdyż nawet tu są pewne rozbieżności pomiędzy ekspertami i firmami.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200