Nadchodzi ELS: koniec z papierowymi legitymacjami studenckimi

Politechnika Poznańska organizuje przetarg na milion kart procesorowych dla studentów 65 szkół wyższych w całej Polsce. Jako pierwsi elektroniczne legitymacje dostaną studenci w Rzeszowie.

Nadchodzi ELS: koniec z papierowymi legitymacjami studenckimi
Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie jako pierwsi w Polsce otrzymają elektroniczną legitymację studencką (ELS). Pierwsze egzemplarze zostaną wydane 16 lutego br. Wraz ze studentami z Rzeszowa legitymację z mikroprocesorem odbiorą również studenci pierwszego roku Wyższej Szkoły Europejskiej im. Ks. J. Tischnera w Krakowie oraz Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Zamościu - uczelni, których rzeszowska WSIiZ jest współzałożycielem. W marcu w Rzeszowie odbędzie się seminarium dla przedstawicieli innych szkół wyższych zainteresowanych przebiegiem procesu wdrażania elektronicznej legitymacji studenckiej. Studenci Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania posługiwali się elektroniczną legitymacją już od kilku lat. Dotychczas była ona jednak tylko dodatkowym dokumentem akceptowanym wewnątrz uczelni. Oficjalnym dokumentem była tradycyjna legitymacja papierowa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 lipca 2005 r. w sprawie dokumentacji przebiegu studiów. (Dz.U. z 2005r. Nr 149, poz. 1233) można ją będzie wydawać tylko do końca 2006 r. Następne roczniki studentów będą już otrzymywać legitymację wyłącznie w postaci karty elektronicznej.

Do wprowadzenie elektronicznej legitymacji studenckiej przygotowują się także inne uczelnie w kraju. Politechnika Poznańska ogłosiła przetarg na dostawę prawie miliona elektronicznych kart procesorowych służących do tego celu (w tym 968870 blankietów wstępnie zadrukowanych zgodnie z wytycznymi zawartymi w ministerialnym rozporządzeniu oraz 16000 niezadrukowanych). Zamówienie jest realizowane dla 65 szkół wyższych z całej Polski, które upoważniły poznańską uczelnię do działania w ich imieniu. Takie rozwiązanie ma obniżyć koszty jednostkowe nabycia kart. Termin składania ofert mija 27 marca br.

Poznańskie uczelnie zamierzają współpracować z sobą również w kolejnych etapach wprowadzania elektronicznej legitymacji studenckiej. Przy Politechnice Poznańskiej powołane zostało Międzyuczelniane Centrum Personalizacji, którego zadaniem ma być dokonywanie personalizacji ELS dla szkół wyższych miasta Poznania i regionu Wielkopolski.

W pamięci karty ma być zapisany m.in. jej numer seryjny, nazwa uczelni, imiona i nazwisko studenta, numer albumu, numer PESEL, data ważności. Istnieje możliwość rozszerzenia funkcji elektronicznej legitymacji studenckiej o kartę biblioteczną, bilet komunikacji miejskiej, elektroniczną portmonetkę czy moduł kontroli dostępu. Do momentu wyposażenia wszystkich służb i instytucji w czytniki kart elektronicznych (na przykład PKP, przedsiębiorstw komunikacji miejskiej) na ELS będzie naklejany specjalny hologram zawierający m.in. datę ważności legitymacji.

W celu komercyjnej reprodukcji treści Computerworld należy zakupić licencję. Skontaktuj się z naszym partnerem, YGS Group, pod adresem [email protected]

TOP 200